REKLAMA

Konstanty Radziwiłł zapowiada zmiany w systemie zdrowia

  • Autor: PAP/JS
  • 13 czerwca 2016 14:49
Konstanty Radziwiłł zapowiada zmiany w systemie zdrowia (fot.wnp.pl)

Konieczne jest holistyczne podejście do pacjenta; planowane zmiany systemowe – zarówno na poziomie finansowym, jak i organizacyjnym - mają doprowadzić do bardziej skoordynowanej opieki nad chorymi - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Minister uczestniczy w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie w otwarciu zrestrukturyzowanej Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej.

"W systemie służby zdrowia w Polsce (…) w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z zagubieniem się w czymś, co fałszywie nazywano rynkiem świadczeń zdrowotnych albo nawet rynkiem procedur medycznych" - powiedział minister.

Jak dodał, kiedyś - 20 czy 30 lat temu - lekarze spotykając się, rozmawiali zwykle o ciekawych przypadkach, odkryciach i nadzwyczajnych sposobach leczenia; a obecnie i w ostatnich latach dyskutują raczej o tym, jak zakwalifikować pacjenta, by uzyskać za jego leczenie najlepsze stawki.

"To jest jakieś zagubienie i staramy się z tego jakoś wykaraskać, nie jest to łatwe" - powiedział minister.

Jako nieakceptowalną określił minister sytuację, w której pacjent jest wypisywany ze szpitala i nie wie, jak dalej szukać dla siebie pomocy.

Czytaj też: Powstanie interaktywna mapa dotycząca zagrożeń

"Hospitalizacja jest zwykle ograniczana do kilku dni, które pozwalają postawić rozpoznanie (…) albo przywrócić jakąś równowagę, ale z całą pewnością nie doprowadzają chorego do pełnego zdrowia. Pacjent po hospitalizacji pozostawiany jest samemu sobie, jest jedynym organizatorem opieki nad sobą w niezrozumiałym i skomplikowanym systemie, który go otacza" - wskazał.

Tymczasem, jak wskazał, brak właściwej kontynuacji leczenia czy rehabilitacji doprowadzić może do sytuacji, w której skutki podejmowanych przez lekarzy wysiłków, nie są takie, jakby oczekiwano.

Jak podkreślał Radziwiłł, prezes NFZ jest zaangażowany w tworzenie nowych produktów i świadczeń, które mają charakter bardziej skoordynowany. "Będziemy zmierzać, by koordynację wprowadzić niemal we wszystkich wymiarach i częściach - od POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), przez AOS (ambulatoryjnej opieki specjalistycznej)" - mówił. Zmiany, jak dodał, planowane są na poziomie finansowania i organizowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA