REKLAMA

Kopacz: Oszukali nas w sprawie aborcji, oszukali w sprawie in vitro

 • Autor: GP/PAP
 • 23 września 2016 12:06
Kopacz: Oszukali nas w sprawie aborcji, oszukali w sprawie in vitro Ewa Kopacz jest lekarzem, byłym ministrem zdrowia stąd jej żywe zainteresowanie tematem in vitro. (fot.:flickr.com/CC)

• Poseł PO, była premier Ewa Kopacz skomentowała wyniki piątkowych (23 września) głosowań dotyczących aborcji. Sejm projekt restrykcyjny skierował do prac w komisji, liberalny odrzucił.
• Kopacz oskarżyła PiS o oszustwo. To samo powiedziała o głosowaniu o projekcie zmiany ustawy dotyczącej definicji dzieci poczętych pozaustrojowo (in vitro).
• Kopacz zapowiedziała, że ten temat nie będzie zapomniany i PO, gdy tylko wróci do władzy, odwróci zmiany PiS.

W Sejmie, po głosowaniach w piątek (23 września), zdanie o rozstrzygnięciach wygłosiła była premier Ewa Kopacz. Sejm zdecydował, że do prac komisyjnych trafi obywatelski projekt ochrony życia, zakazujący aborcji, tego samego dnia odrzucono projekt lewicowy liberalizujący aborcyjne przepisy.

trzeci projekt, autorstwa posła niezrzeszonego Jana Klawitera, też trafił do prac w komisji. Ten dotyczy metody in vitro, ma ujednolicić pojęcie zarodka poczętego pozaustrojowo. Część lekarzy atakuje go i ostrzega, że zamrozi on możliwość przeprowadzenia w Polsce zabiegów in vitro.

PiS oszukał?

- Jeśli dziś słyszymy deklaracje z mównicy sejmowej, że nikt nie zakaże in vitro, to ja wam chce powiedzieć: oszukają dokładnie tak, jak oszukali tych, którym obiecywali, że projekt dotyczący aborcji będzie procedowano w komisji - mówiła na korytarzu sejmowym była premier Kopacz. - Oszukiwali i oszukują twierdząc, że są lepsze metody.

- Kto tak naprawdę promuje rozwiązania zakazujące in vitro w Polsce?- pytała dalej Kopacz. - Kto o tym decyduje? Decydują ludzie, którzy sądzą że zarodki są w lodówkach trzymane. Ignoranci. Oni decydują o braku szczęścia ludzi w Polsce. Gdy PO będzie rządzić i decydować, to będzie jeden z pierwszych projektów, to my wprowadzimy tę ustawę od nowa jako jedną z pierwszych- zapowiedziała wzburzona polityk.

Sejm rozbrzmiał argumentami

Debata o aborcji i projekcie in vitro zdominowała drugi dzień posiedzenia Sejmu VIII kadencji. Część posłów przyszła tego dnia przygotowana na salę sejmową i sięgnęła po rekwizyty.

Jan Mosiński (PiS) pokazał "zwolennikom mordowania dzieci" - jak powiedział - zdjęcie "dziecka po aborcji" i pytał przedstawicieli komitetu "Ratujmy kobiety", czym kierują się, decydując o tym, kto ma żyć, a kto nie. - Eugenika była mocną stroną trzech szaleńców XX wieku: Lenina, Stalina i Hitlera; nie wierzę, że chcecie państwo tym projektem ustawy dojść do tej szatańskiej trójki - powiedział.

Tadeusz Woźniak (PiS) pokazywał posłom model dziecka w 10. tygodniu ciąży. - Mam tutaj model nienarodzonego dziecka, tak każdy z państwa wyglądał w 10. tygodniu ciąży. (...) Każde dziecko w momencie, kiedy wprowadzane są przyrządy medyczne w celu aborcji, kuli się, w miarę możliwości ucieka, to jest ta walka o życie - mówił.

- Kiedy mówimy o aborcji w ogóle, to mówimy o największej wojnie w historii ludzkości. Od lat 20. do chwili obecnej zabito ponad miliard istnień ludzkich, w Polsce od roku 1955 prawie 6,5 mln nienarodzonych dzieci - dodał.

Posłowie debatowali o propozycjach aborcyjnych i projekcie dotyczącym in vitro 22 września, źródło: sejm.gov.pl

Halina Szydełko (PiS) pytała, dlaczego "przestępca, bandyta, który dokonuje gwałtu, jest skazany na karę więzienia, a dziecko ma być skazane na karę śmierci".

Krzysztof Szulowski (PiS) ocenił, że obywatelski projekt liberalizujący przepisy został zgłoszony przez "współczesnych barbarzyńców". Pytał, dlaczego komitetu inicjatywy ustawodawczej nie nazwano "adekwatnie do tego, co ta ustawa naprawdę oznacza, a więc komitet +Pozbawiajmy życia dzieci nienarodzone+".

Opozycja broniła prawa kobiet do decydowania o ciąży

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej apelowała do posłów, by znaleźli w sobie dość odwagi i zdecydowali zgodnie z dobrem kobiet. - Kto z państwa jest za ustawą, która zmusi kobietę do urodzenia dziecka bez płuc, nerek, kości twarzoczaszki, z pewnością, że to dziecko umrze w ciągu godziny w męczarniach? Kto z państwa jest za ustawą, która zmusi do urodzenia 13-latkę zgwałconą przez ojca; kto z państwa jest za taką ustawą? - pytała.

Dodała, że jest pewna, że na takie pytanie w kuluarach posłowie odpowiadaliby nie politycznie, a zgodnie ze swoim sumieniem. - Chrystus był za ludźmi ubogimi. Aborcja była, jest i będzie; ta ustawa jej nie wyklucza; sprawi tylko, że kobiety biedne będą ją wykonywały w podziemiu aborcyjnym, a kobiety bogate w klinikach aborcyjnych w Niemczech - mówiła, odnosząc się do projektu komitetu "Stop aborcji".

Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna) ocenił, że tocząca się dyskusja dotyczy tak naprawdę kształtu demokracji. - W jakiej demokracji mamy żyć? Czy w takiej, która wyklucza ze swojej przestrzeni kobiety, która kobiety marginalizuje, w demokracji, która odbiera im prawa egzystencjalne, w demokracji, która czyni z ciała kobiety towar? - pytał.

- Kościół nam narzuca wartości, które są absurdalne, absolutnie niezgodne z naszymi potrzebami życiowymi, Kościół nas wpycha w niebezpieczne sytuacje, które są dzisiaj przedmiotem naszej rozmowy - przekonywał.

Dorota Rutkowska (PO) pytała, w jaki sposób będzie można stwierdzić, że poronienie jest nieumyślne. Pytała, co stanie się, kiedy kobieta poroni w pracy, "czy pójdzie siedzieć na trzy lata, bo przecież mogła nie pracować". - A może nieumyślne poronienie stwierdzi "ziobrowski prokurator", gdy kobieta poroni na rowerze. Więzień zabraknie, szanowni państwo - powiedziała Rutkowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • PO_Hańba i WSTYD!!! 2016-09-27 09:11:03
  Do Andrzej: "Centymetr po Centymetrze" I na metr głeboko!!!! A przypadkowi ludzie znajdowali szczątki itd..!!! Jak to moźliwe!???.. Robiono DNA z rodzin wszyscy jeździli na identyfikacje,a i tak dostali kogo innego do pochowania!!! JAK TO MOŹLIWE! ???
 • PO-hańba i Wstyd!!! 2016-09-24 16:14:35
  Mam wrażenie, że ta pani ma ADHD. Kompletnie nie wzbudza zaufania. Jak i całe PO!!!
 • Andrzej 2016-09-23 21:13:00
  OKŁAMAŁA POLAKÓW TO kopacz JAK KOPAŁA W SMOLEŃSKU ZIEMIĘ CENTYMETR PO CENTYMETRZE :-(((((
 • endriu 2016-09-23 19:25:28
  O rety największą KŁAMCZUCHĘ okłamali !!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA