REKLAMA

Kornel Morawiecki nie ma za złe prezydentowi weta. Marszałek Senior czeka na propozycje

  • Autor: PAP/GP
  • 26 lipca 2017 09:55
Kornel Morawiecki nie ma za złe prezydentowi weta. Marszałek Senior czeka na propozycje Kornel Morawiecki (WiS) jest najstarszym z parlamentarzystów VIII kadencji. (fot.:youtube.com)

- Rozumiem, że prezydent miał swoje argumenty, wetując ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym; teraz spoczywa na nim wielka odpowiedzialność, ponieważ powinien zaproponować takie rozwiązania, który poprawią system sądownictwa w Polsce - uważa Kornel Morawiecki (WiS).

- Uważam, że najwyższy czas, żeby zmiana wymiaru sprawiedliwości w Polsce następowała, żeby to była nie zmiana pozorna, a istotna - mówił w Polski Radiu 24 Kornel Morawiecki z koła poselskiego Wolni i Solidarni (WiS). Pytany o decyzję prezydenta, który zawetował ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, poseł powiedział - Ja myślę, że on miał różne argumenty, ja to rozumiem.

- Ja bym tę dyskusję chciał prowadzić tak, żeby już nie zastanawiać się nad tym, co było, ale prosić pana prezydenta - (…) on ma teraz wielką odpowiedzialność - o to, żeby napisał, (żeby) jego środowisko, cały układ prawniczy, które też go otacza, (…) zaproponowało takie rozwiązania, które będą poprawiać tę sytuację - mówił Kornel Morawiecki.

Pytany o ewentualny rozpad Prawa i Sprawiedliwości, Morawiecki stwierdził, że nie widzi takiej groźby. - Ja może jestem za mało zorientowany, ale nie widzę jeszcze takiej groźby, jeżeli coś mnie boli, to boję się wojny Polaków z Polakami - powiedział.

Czytaj też: Mateusz Morawiecki o wetach Andrzeja Dudy

Kornel Morawiecki pytany był również, czy możliwe jest porozumienie rządzących ze skonfliktowanymi z nimi środowiskami i wypracowanie kompromisu z takimi osobami jak I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf czy b. prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński.

- Mimo wszystko wierzę, że my, Polacy nie jesteśmy (...) skazani na ten podział, na ten rosnący i pogłębiający się podział między nami, na tych, co rządzili, tych, co teraz rządzą - mówił Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS. Jak argumentował, nie ma tradycji, by Prokurator Generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę SN. Prezydent zapowiedział też przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. - Te ustawy muszą zostać naprawione tak, by były do przyjęcia dla wszystkich - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • cku.roman@interia.eu 2017-07-26 11:37:42
    Prezydent RP naraził wetem swój autorytet. Skierowanie uchwały parlamentu do Trybunału Konstytucyjnego otwierało drogę do naprawy systemu sprawiedliwości uprawnionym podmiotom, eliminując żywioł i bezprawne wtrącanie się organów Unii Europejskiej.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA