REKLAMA

Kornel Morawiecki: Obecna Polska jest lepsza, niż była za poprzednich rządów

  • Autor: GP
  • 12 września 2016 14:00
Kornel Morawiecki: Obecna Polska jest lepsza, niż była za poprzednich rządów Kornel Morawiecki z racji wieku był Marszałkiem na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji. (fot.:wikipedia.com/CC BY 2.0)

• Poseł i Marszałek Senior VIII kadencji Sejmu, Kornel Morawiecki po roku od wyborów widzi dobre zmiany w Polsce.
• Morawiecki jest zdania, że Polska PiS jest "bardziej sprawiedliwa w szukaniu nowych rozwiązań".
• Złożył też wniosek o powołane nowej partii - Wolni i Solidarni (WiS).
• Partia będzie szukać miejsca między PiS i PO.

Najstarszy poseł VIII kadencji Sejmu, Marszałek Senior Kornel Morawiecki udzielił wywiadu Wirtualnej Polsce. Rozmowę portal opublikował w poniedziałek (12 września). W obszernym zapisie poseł i twórca "Solidarności Walczącej" referował jak wygląda Polska rok od inauguracji VIII kadencji Sejmu. Wówczas otwierał pierwsze posiedzenie izby bez formacji lewicowych.

- Sądzę, że jest to obecnie lepsza Polska, niż była za poprzednich rządów - zaczyna ocenę Morawiecki. - Jest bardziej sprawiedliwa w szukaniu nowych rozwiązań systemowych, gospodarczych oraz społecznych. Wydaje się być bardziej uczciwą, patriotyczną i mającą głębszą polską duszę.

Polityk podkreślał w wywiadzie, że jego najbliższym celem politycznym będzie nowa partia na scenie politycznej. Będzie nosić nazwę "Wolni i Solidarni" (WiS). Tak też nazywa się koło parlamentarne, któremu Morawiecki przewodzi. Morawiecki chce, by WiS ulokowała się między PO a PiS.

- Chcielibyśmy odciąć się od podziałów, które drążą nasz kraj, i starać się budować solidaryzm społeczno-polityczny - referował pomysł na nową partię Morawiecki. Można spodziewać się, że trzon tej formacji stworzą jego najbliżsi współpracownicy w tym członkowie jego koła poselskiego. Koło powstało po odejściu Morawieckiego z Kukiz'15 i wyrzuceniu z tej partii Małgorzaty Zwiercan.

Za kolejny cel WiS Morawiecki stawia zmianę w mentalności ludzi.

- Nam chodzi o przedstawienie Polakom nowej wizji kraju. Ma ona być bardziej dostosowana do tego, co dzieje się na świecie. Jesteśmy nastawieni na pracę w obszarze myśli i mentalności ludzi - powiedział.

Morawiecki zapowiada powołanie partii, krok formalny już został zrobiony, tj. złożono wniosek o rejestrację partii w sądzie.

Zapytany o spory w polskiej polityce Morawiecki oceniał: - Na świecie panuje obecnie zamęt wywołany poważnymi zmianami i podobnie jest w polskiej polityce. Ten podział między PiS a PO, który przekłada się na inne sfery życia, jest bardzo szkodliwy dla kraju. Spory dotyczące Trybunału Konstytucyjnego niczemu dobremu nie służą.

Kornel Morawiecki jest ojcem wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

- Niosę Ciebie Polsko, jak żagiew, jak płomienie, gdzie cię doniosę - nie wiem - tymi słowami zaczynał w 2015 roku pierwsze posiedzenie obecnej kadencji Sejmu właśnie Kornel Morawiecki.

Większość swojego życia spędził na walce z reżimem komunistycznym w Polsce, z władzami PRL, których nigdy nie zaakceptował i z którymi nie chciał się w żaden sposób układać. To stanowisko doprowadziło go do bardzo krytycznej oceny ustaleń Okrągłego Stołu i osoby Lecha Wałęsy. Morawiecki jest w sporze osobistym z byłym prezydentem.

W wywiadzie dla WP Morawiecki porusza też tematy aborcji i katastrofy smoleńskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA