REKLAMA

Kornel Morawiecki rozdaje miejsca w Sejmie

  • Autor: PAP
  • 06 listopada 2015 14:25
Kornel Morawiecki rozdaje miejsca w Sejmie Jestem zbudowany tym, że mogę reprezentować ludzi Solidarności i Solidarności Walczącej – powiedział Kornel Morawiecki (na zdjęciu). Fot. facebook.com

Jestem dumny z powierzenia mi funkcji marszałka seniora Sejmu VIII kadencji i będę się starał godnie ją wypełnić - zapewnił Kornel Morawiecki (Kukiz'15). Obecnie - jak poinformował - ustala z klubami rozkład miejsc na sali posiedzeń Sejmu.

Pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji, podczas którego Morawiecki, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, będzie wypełniał funkcję marszałka seniora, odbędzie się w czwartek 12 listopada.

"Dobro Polski"

Przypadł mi w udziale wielki zaszczyt otwarcia Sejmu VIII kadencji. Jestem z tego dumny i będę starał się wypełnić tę rolę godnie, w interesie Rzeczypospolitej - powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że jest człowiekiem, któremu "od dawna leży na sercu dobro Polski".

Jestem zbudowany tym, że mogę reprezentować ludzi Solidarności i Solidarności Walczącej, którzy po 26 latach transformacji byli w dużym stopniu marginalizowani - powiedział.

Marszałek senior

Morawiecki dodał, że obecnie uczy się scenariusza inauguracyjnego posiedzenia Sejmu. Posiedzenie takie otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Marszałek senior pełni swoją funkcję do wyboru marszałka Sejmu.

Marszałek senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego a później wybór marszałka Sejmu, któremu następnie przekazuje prowadzenie obrad.

Podczas pierwszego posiedzenia posłowie zajmują miejsce na sali obrad według rozdziału miejsc ustalonego przez marszałka seniora.

Miejsca na sali

Obecnie Morawiecki, jako marszałek senior, ustala z klubami VIII kadencji rozkład miejsca na sali posiedzeń Sejmu.

Zasadniczy konsensus już jest. Prosiłem jeszcze o parę godzin przerwy. Wszystko jest prawie ustalone. Chodzi o miejsca dla mniejszych klubów - Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL. PO i PiS chcą siedzieć koło siebie. Postaramy się znaleźć zgodę - powiedział marszałek senior.

Zgodnie ze wstępną propozycją podziału miejsc na sali posiedzeń Sejmu, na prawo od marszałka Sejmu zasiąść ma klub Prawa i Sprawiedliwości (235 posłów), a następnie: Platforma Obywatelska (138), Kukiz'15 (42), Nowoczesna Ryszarda Petru (28) i Polskie Stronnictwo Ludowe (16).

Jednak klub ludowców nie chce zasiąść na skrajnym lewym końcu sali obrad. Być może zasiądą tam posłowie klubu Kukiz'15.
Klubom przydzielane są także pomieszczenia w Sejmie. Dwa największe kluby wymienią się swoimi dotychczasowymi pokojami. Klub Kukiz'15 obejmie biura po klubie Zjednoczonej Prawicy, Nowoczesna - po SLD, a klub PSL pozostanie w dotychczasowych pomieszczeniach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA