REKLAMA

Kornel Morawiecki zapowiedział powołanie koła posłów w Sejmie

  • Autor: PAP/GP
  • 15 kwietnia 2016 13:34
Kornel Morawiecki zapowiedział powołanie koła posłów w Sejmie W piątek (15 kwitnia) Morawiecki był pytany, czy przeprosi za to, że Zwiercan głosowała w jego imieniu podczas czwartkowego wyboru sędziego TK. (fot.:youtube.com)

• Kornel Morawiecki, który wystąpił z klubu Kukiz'15, nie wykluczył w piątek (15 kwietnia) założenia koła poselskiego. Spodziewa się, że dołączy do niego m.in. była posłanka Kukiz'15 Małgorzata Zwiercan.
• Jestem spokojniejszy, że nie ma w klubie Morawieckiego i Zwiercan - komentuje Paweł Kukiz.

- Staramy się organizować jakąś formację polityczną, myślimy o zorganizowaniu koła parlamentarnego, ja i moi koledzy z różnych partii. Na razie nie widzę takiej perspektywy, żebyśmy mogli mieć klub - powiedział w piątek w Poznaniu dziennikarzom Kornel Morawiecki.

Pytany, kto mógłby należeć do tego koła, odpowiedział: myślę, że pani (Małgorzata) Zwiercan będzie ze mną, Ireneusz Zyska, poseł (Jerzy) Jachnik. Takie nazwiska mi się nasuwają. Morawiecki zastrzegł, że nie pytał jeszcze tych osób, czy dołączyłyby do tworzonego przez niego koła. Posłowie Zyska i Jachnik należą obecnie do klubu Kukiz'15.

Przeczytaj: Jak doszło do odejścia Morawieckiego z klubu Kukiz'15

"Czuję się znacznie spokojniejszy, nie posiadając w klubie tak pani Zwiercan, jak i pana Morawieckiego. Odeszła dwójka posłów notorycznie głosująca tak, jak Prawo i Sprawiedliwość. Jest wolność w klubie, natomiast były to osoby, które powinny się znaleźć w PiS dla przejrzystości sytuacji" - komentował w rozmowie z dziennikarzami w Poznaniu Paweł Kukiz.

Dodał, że skoro PiS ma w Sejmie samodzielną większość, to liczebność klubu Kukiz'15 "naprawdę nie ma znaczenia". "Ważne jest to, aby ci posłowie, którzy są w klubie Kukiz’15 nie weszli w buty partiokratów, nie walczyli o interes partykularny opcji politycznej, ale o ogólnonarodowy, ogólnoobywatelski interes" - dodał.

Z kolei Morawiecki zaznaczył, że nie podobał mu się "proces dogadywania się" klubu Kukiz'15 z PO i Nowoczesną. "Wydawał mi się niewłaściwy. Szliśmy do wyborów z programem antysystemowym. Uważam, że w jakimś stopniu przez te pięć miesięcy od wyborów zmarnowaliśmy potencję: nie organizowaliśmy struktur, nie daliśmy jako Kukiz’15 żadnej wizji rozwoju Polski i to była nasza słabość. Ja o tym Pawłowi mówiłem" - dodał.

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział PAP, że rozmawiał w piątek z posłami Zyską i Jachnikiem i obaj zadeklarowali, że nie planują opuszczenia klubu Kukiz'15. "Zapewnili mnie, że nigdzie się nie wybierają" - podkreślił Kulesza.

Sam Zyska również powiedział dziennikarzom, że żadne rozmowy na temat jego przejścia do koła Morawieckiego się nie odbyły. Przyznał jednocześnie, że nigdy nie ukrywał, że jest od wielu lat związany z Morawieckim. "Natomiast zostałem posłem z listy Kukiz’15, jestem posłem Kukiz’15, muszę też powiedzieć, że jako poseł na Sejm mam jednego zleceniodawcę - naród polski. Na dzień dzisiejszy jestem posłem Kukiz’15. Co będzie w przyszłości - myślę, że w tej chwili jest nieuprawnione, żeby ktokolwiek się na ten temat wypowiadał, w tym ja. Myślę, że trzeba porozmawiać przede wszystkim z przewodniczącym klubu, ustalić też pewne zasady funkcjonowania wewnątrz klubu, ale na dzień dzisiejszy jestem posłem klubu Kukiz’15" - podkreślił.

"Morawiecki jest wielkim autorytetem moralnym, to wielka postać i ma prawo mieć własne plany polityczne. Myślę, że tutaj trzeba by zapytać przede wszystkim pana Morawieckiego. W tej chwili są to jakiekolwiek przedwczesne sugestie, czy może takie gdybania posła Morawieckiego w zakresie przyszłości" - dodał Zyska.

Z kolei Jachnik powiedział dziennikarzom, że jeśli cokolwiek by się miało zmienić - jeśli chodzi o jego przynależność do klubu Kukiz'15 - to pierwszy będzie o tym wiedział klub. "Ja zresztą myślę, że pan Morawiecki też nie powiedział tego (o jego przejściu do nowego koła) w dosłownym znaczeniu, to trochę też spekulacje dziennikarzy i trochę naciąganie wypowiedzi pana Morawieckiego" - zaznaczył.

Według informacji PAP ze źródeł zbliżonych do kierownictwa PiS, b. posłowie Kukiz'15 - jeśli udałoby się im założyć koło - mogliby liczyć na akces do klubu PiS. "Jeżeli sam Kornel Morawiecki chciałby przystąpić do klubu PiS, nie będzie większych przeszkód. Jednak nie jest to kwestia dni, tylko dłuższego czasu" - powiedział w piątek PAP polityk z kierownictwa partii.

Morawiecki wystąpił z klubu Kukiz'15 w związku z czwartkowym głosowaniem nad wyborem prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK. Podczas tego głosowania głos w jego imieniu oddała Małgorzata Zwiercan, za co została usunięta z klubu. Zwiercan powiedziała dziennikarzom w czwartek, że żałuje tego, co zrobiła. "Popełniłam błąd, nie wiedziałem, że to jest niezgodne z prawem" - podkreśliła posłanka. Sam Morawiecki pytany o tę sprawę mówił wówczas: "poprosiłem panią poseł, że muszę wyjść i żeby zagłosowała za mnie".

W piątek Morawiecki pytany, czy przeprosi za to, że Zwiercan głosowała w jego imieniu podczas czwartkowego wyboru sędziego TK, powiedział: "Kogo mam przepraszać? Koleżanka może naruszyła jakieś dobre obyczaje, ale nie naruszyła prawa, nie naruszyła swojego sumienia, jej etyka, moralność niczym w tym, co zrobiła, nie zostały naruszone. To nie było żadne przestępstwo. Proszę przeczytać regulamin, konstytucję". Zdaniem Morawieckiego Zwiercan nie popełniła przestępstwa, bo wykonała jego wolę. Ocenił, że była to "niezręczność, przez nieuwagę, przez emocje, w afekcie". Dodał przy tym, że nie prosił posłanki o to, by oddała za niego głos.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Krakus 2016-04-17 22:56:06
    Jego syn jest w Opus Dei. Czy tak wygląda wzorcowa etyka katolicka którą ta organizacja ma na sztandarach.
  • Kibol 2016-04-16 22:41:32
    Dla tego "autorytetu moralnego" rola niezależnego posła to żyła złota. Przy niektórych głosowaniach będzie mógł windować swoją cenę. Ciekawe ile dostanie od PiS za ostatnie głosowanie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA