REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: PSL chce wysłuchania publicznego ws. reformy edukacji

  • Autor: PAP/JS
  • 08 listopada 2016 14:31
Kosiniak-Kamysz: PSL chce wysłuchania publicznego ws. reformy edukacji Na konferencji uczniowie i nauczyciele z gminy Sompolno zaprezentowali lekcję pokazową przy użyciu innowacji, które wprowadzili w swoich szkołach (fot. PSL/twitter)

• PSL jest przeciwne zmianom w systemie edukacji.
• To "szkodliwa antyreforma" wprowadzająca chaos w polskich szkołach - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
• Jeśli ustawa trafi do Sejmu, chcemy wysłuchania publicznego - dodał.

Rząd zajmuje się projektami ustaw likwidujących gimnazja i przywracających ośmioletnią szkołę podstawową.

"Jeżeli dzisiaj rząd nie wycofa się z tej zmiany - a wszystko na to wskazuje - i zostanie przesłana do parlamentu ustawa zmieniająca polską szkołę na gorsze, będziemy starali się doprowadzić do wysłuchania publicznego w tej sprawie" - poinformował Kosiniak-Kamysz na konferencji w Sejmie. "Nie można tak szerokiej zmiany przeprowadzać bez dyskusji z rodzicami, uczniami i tymi, którzy są w systemie odpowiedzialni za organizację, czyli samorządami i nauczycielami" - zaznaczył.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że PSL jest przeciwko wprowadzaniu zmian w systemie edukacji, która jest - według niego - "szkodliwą antyreformą" wprowadzającą chaos w polskich szkołach, poprzez "wymianę tylko tabliczek i pieczątek, a nie poprawę, jakości nauczania". Jak dodał w propozycji ministerstwa edukacji nie ma przedstawionych kosztów reformy, ani podstaw programowych.

Podkreślił, że ludowcy nadal prowadzą konsultacja ws. proponowanych zmian. PSL wspólnie ze Związkiem Powiatów Polskich oraz Związkiem Gmin Wiejskich RP zorganizowali we wtorek konferencję "Samorząd przyszłości", podczas której uczestnicy chcą wspólnie wypracować kierunki rozwoju samorządów, a szczególnie edukacji, wskazując na istotną rolę nowych technologii.

Poseł PSL Piotr Zgorzelski podkreślił, że jego partia opowiada się za reformą edukacji, ale nie za "demolowaniem". "To co się dzieje dzisiaj, to jest po prostu nieodpowiedzialne demolowanie polskiej oświaty" - ocenił.

Zdaniem Zgorzelskiego edukacja jest najważniejszą rolą samorządów. Dodał, że reforma jest potrzebna, ale poprzez "spokojną i długotrwałą działalność w tym zakresie", a nie - jak mówił - "fundowanie, co kilka lat nowej reformy". "Potrzeba czasu" - dodał poseł.

Wiceprezes Związku Gmin Wiejskich RP Stanisław Jastrzębski podkreślił, że polskie gimnazja dobrze odnalazły się w polskiej rzeczywistości i przeprowadzenie reformy to "zła decyzja".

Zdaniem starosty przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego "zmiany w edukacji spowodują wielkie straty kapitału, kapitału ludzkiego". Wyjaśnił, że powiaty dostrzegają "pewien cel" utworzenia 4-letniego liceum, jednak bulwersują je koszty.

Szczepankowski uważa, że dobrym pomysłem byłoby utrzymanie obowiązku pójścia do szkół w wieku sześciu lat, pozostawienie gimnazjów i wprowadzenie czteroletniego liceum. Według niego gimnazja można byłoby wykorzystać do kształcenia w kierunku liceum, politechniki czy szkół zawodowych.

Na konferencji uczniowie i nauczyciele z gminy Sompolno zaprezentowali lekcję pokazową przy użyciu innowacji, które wprowadzili w swoich szkołach. Burmistrz miasta i gminy Drobin Andrzej Samoraj wskazał, że dalsze zmiany w szkole powinny być skierowane na cyfryzację.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA