REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: PSL jest między PO, Nowoczesną a PiS

  • Autor: GP
  • 05 września 2016 13:13
Kosiniak-Kamysz: PSL jest między PO, Nowoczesną a PiS Lider PSL: Rolnicy zaczynają mieć problemy z braniem kredytów. Są utrudnienia w kupnie ziemi przez polskich rolników. (fot.:psl.pl)

• Lider PSL w rozmowie prasowej przekonywał, że PSL chce zachować równy dystans między opozycją i formacją rządzącą.
• Przypomniał też, że w tej chwili Stronnictwo skupia swoją uwagę na ustawie o ziemi, która nie działa jak powinna i powstrzymuje polskich rolników od kupna polskiej ziemi.
• Stronnictwo zaczęło ofensywę polityczną. Pierwszym jej tematem jest edukacja, o której PSL mówiło pod koniec sierpnia.

W poniedziałkowym (5 września) wydaniu tygodnika "Do Rzeczy" ukazała się rozmowa z liderem Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Polityk rozmawiał z byłym europosłem PiS Markiem Migalskim.

Na pytanie o brak jego obecności w marszach Komitetu Obrony Demokracji (KOD) odpowiada:

- Byliśmy tam, ze względu na chęć zamanifestowania naszego poparcie dla obecności Polski w UE, - zaczynał wywiad Kosiniak-Kamysz nawiązując do zimy 2015 roku i wiosny 2016 - do której to (obecności - red.) PSL mocno się przyczyniło. Traktat akcesyjny do UE podpisał Pawlak, warunki negocjował Kalinowski, mamy silną pozycję w komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego (PE) z Siekierskim.

Polityk przekonywał, że obecność PSL na przeszłych manifestacjach KOD była podyktowana ideałami europejskimi. - To łączy wiele środowisk - mówił polityk PSL, który następnie odcinał się od KOD sugerując skręt tej inicjatywy społecznej w lewo.

Czytaj: Specustawa ASF pod okiem polityków PSL

Następnie wychodząc od tego tematu, polityk opisywał gdzie PSL sytuuje się na obecnej scenie politycznej.

- Jesteśmy w równym dystansie od PO i Nowoczesnej z jednej strony, a do PiS z drugiej.

Ustawa o ziemi irytuje PSL, bo nie pomaga rolnikom

Kosiniak-Kamysz w dalszej części rozmowy przypominał jeden z kluczowych tematów, który akcentuje obecnie PSL, ustawę o ziemi.

- Pod hasłami (tej ustawy - red.) się podpisujemy - mówił dla tygodnika Kosiniak-Kamysz. - Przecież przyjęliśmy tę ustawę w poprzedniej kadencji, podpisał ją też prezydent Duda. Szczegóły są jednak niepokojące. Rolnicy zaczynają mieć problemy z braniem kredytów. Są utrudnienia w kupnie ziemi przez polskich rolników. Z polskiego rolnika zrobiono obcokrajowca - krytykuje poseł i były minister pracy i polityki społecznej.

Ustawę o ziemi Sejm przyjął na wiosnę, a weszła w życie latem. Jej głównym elementem jest ograniczenie możliwości handlu ziemią rolną do osób zawodowo zajmujących się uprawą roli.

Edukacja pierwszym ruchem PSL, Stronnictwo zaczyna ofensywę

Politycy Stronnictwa od przełomu sierpnia i września prowadzą zintensyfikowaną pracę na rzecz programu partii i odzyskania poparcia wyborców. W ostatnich sondażach PSL balansuje na wysokości progu wyborczego, tj. 5 proc. poparcia.

Kluczowym tematem, od którego PSL zaczyna ofensywę jesienną była edukacja.

25 sierpnia Stronnictwo w Sejmie zorganizowało konsultacje i konferencję poświęconą systemowi oświaty. Zaproponowało na niej własne, autorskie pomysły.

- Samorządy ogromnym wysiłkiem zainwestowały miliardy złotych w stworzenie i wyposażenie gimnazjów - mówił polityk. Po czym skrytykował pomysł PiS z kampanii wyborczej. Formacja rządząca chce usunąć gimnazja z polskiego systemu edukacyjnego. - Zmiany nie zawsze muszą być na lepsze. Ta zmiana (likwidacja gimnazjów - red.) oznacza gorszą edukację i zwolnienia nauczycieli.

Kosiniak-Kamysz przekonywał, że "partia rządząca nie może być głucha na głos rodziców, nauczycieli i samorządowców", którzy z niepokojem patrzą na propozycje edukacyjne Anny Zalewskiej.

Opozycyjna PO wtóruje byłemu koalicjantowi

Podobnego zdania jest PO. Lider tej partii Grzegorz Schetyna 4 września atakował MEN.

- Polskiej szkole zagrażają rządy PiS i nieudolność minister Anny Zalewskiej. Do polskiej szkoły wróciła ideologia - powiedział polityk.

Ministerstwo w połowie września chce przedstawić kompleksowe rozwiązania dla edukacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA