REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: PSL jest przeciwne ekshumacjom wbrew woli rodzin ofiar

  • Autor: PAP/JS
  • 14 listopada 2016 14:47
Kosiniak-Kamysz: PSL jest przeciwne ekshumacjom wbrew woli rodzin ofiar Kosiniak-Kamysz powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że całe środowisko ludowców jest przeciwne ekshumacjom wbrew woli rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej (fot. gdm.praca.gov.pl).

• Polskie Stronnictwo Ludowe jest przeciwne ekshumacjom wbrew woli rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
• Jak ocenił, takie ekshumacje są niezgodne z sumieniem, moralnością i nauką Kościoła katolickiego.

Kosiniak-Kamysz powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że całe środowisko ludowców jest przeciwne ekshumacjom wbrew woli rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak podkreślił, takie ekshumacje są "niezgodne z sumieniem, moralnością, z nauką Kościoła katolickiego, są niezgodne z przyzwoitością, która powinna towarzyszyć tak wielkiej tragedii".

"Wszystkie rodziny (ofiar katastrofy smoleńskiej) związane z ruchem ludowym - rodzina Leszka Deptuły, Edwarda Wojtasa, Wiesława Wody - są przeciwne ekshumacjom" - zaznaczył prezes PSL.

Kosiniak-Kamysz zapowiedział też, że PSL będzie stanowczo domagać się od prezydenta Andrzeja Dudy, aby "zatrzymał" przeprowadzenie ekshumacji wbrew woli rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Według prezesa PSL, nie wiadomo, jaką tezę mają udowodnić ekshumacje. "Niedopuszczalne jest robienie ekshumacji po to, aby tylko poszukiwać, nie wiedząc, czego się szuka. Nie wiadomo, czy się poszukuje potwierdzenia dla jakichś nierealnych historii" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL był też pytany o ocenę decyzji prokuratury, prowadzącej śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej, która - jak podało Radio Zet - zezwoliła na udział w ekshumacjach, przedstawicieli podkomisji, powołanej przez MON, do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej.

"To jest sprawa bardzo poważna, to naruszenie pewnego tabu, które istnieje w polskiej tradycji żałoby i pochówku zmarłych. Nie byłbym skory do takiego łatwego dopuszczania szerszego grona do ekshumacji" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA