REKLAMA

Koziej, Nowak i Kowal o Waszczykowskim

  • Autor: PAP/JS
  • 29 stycznia 2016 20:14
Koziej, Nowak i Kowal o Waszczykowskim W piątkowym (29 stycznia) wystąpieniu Witold Waszczykowski zapowiedział m.in. współpracę polityczną i gospodarczą z USA (fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

· B. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego prof. Stanisław Koziej ocenił, że założenia polskiej polityki zagranicznej są "dobre", bo koncentrują się na sprawach bezpieczeństwa.
· Zdaniem Bartłomieja Nowaka z Akademii Finansów i Biznesu w Warszawie, "expose było ciekawe i wielowątkowe".
· Zdaniem b. posła, b. wiceministra SZ Pawła Kowala polityka wobec Rosji powinna być spokojna.

W sejmowym expose nt. priorytetów polskiej dyplomacji na 2016 r. szef MSZ Witold Waszczykowski za mało uwagi poświęcił Unii Europejskiej - ocenili uczestnicy debaty nt. polskiej polityki zagranicznej, która odbyła się w Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

W piątkowym (29 stycznia) wystąpieniu Witold Waszczykowski zapowiedział m.in. współpracę polityczną i gospodarczą z USA, położył nacisk na rozwój relacji z krajami Europy Środkowo-Wschodniej i Wielką Brytanią, zadeklarował przyjazne i szczere stosunki z Niemcami, pragmatyczne - z Rosją.

B. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego prof. Stanisław Koziej ocenił, że założenia polskiej polityki zagranicznej są "dobre", bo koncentrują się na sprawach bezpieczeństwa.

"Uważam, że dzisiaj najważniejszym zadaniem jest zabieganie o bezpieczeństwo, świat jest bardzo niespokojny, jest wiele zagrożeń" - zaznaczył Koziej. Jego zdaniem generalnie linia zajmowania się sprawami bezpieczeństwa jest właściwa i jest "dobrą kontynuacją" w głównych sprawach jak NATO, gdzie m.in. chodzi o wykorzystanie sojuszu północno-atlantyckiego dla bezpieczeństwa Polski.

Natomiast, dodał, "postrzeganie Unii Europejskiej w expose zostało zbyt słabo zaakcentowane". Możliwości wykorzystania UE dla naszego bezpieczeństwa są duże, powinniśmy z tego korzystać - stwierdził.

Zdaniem Bartłomieja Nowaka z Akademii Finansów i Biznesu w Warszawie, "expose było ciekawe i wielowątkowe". Jego zdaniem zasadnicza wątpliwość dotyczy strategii polskiej polityki zagranicznej.

Jak podkreślił, wystąpienie było jednym z najważniejszych w ostatnich latach, bo kwestionowało dotychczasowy "konsensus polskich elit" - który uformował się pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku - jeżeli chodzi o sposób widzenia spraw europejskich jako integracji politycznej i gospodarczej. Nowak zaznaczył, że minister Waszczykowski i rząd PiS w sposób otwarty to kwestionują.

Nowak odniósł się też do słów ministra SZ, że największym naszym sojusznikiem, jeżeli chodzi o punkt widzenia na Unię, jest Wielka Brytania, która ma zasadniczo inny interes wobec UE niż Polska. Zdaniem Nowaka, to "fundamentalna zmiana polityki", która może przyczynić się do trendów dezintegracyjnych w Europie, a to nie jest w naszym interesie.

Ekspert zauważył, że w expose bardzo mało uwagi było poświęcone Niemcom. Jak ocenił, minister i PiS podważyli dotychczasową politykę tego kraju, do tej pory uważanego za naszego największego sojusznika mimo różnic, które istnieją. Zdaniem Nowaka budowanie nowej tożsamości regionalnej, jako przeciwieństwa dla silnego związku z Niemcami, jest mrzonką. Co więcej, dodał, współpraca z USA nie uda się - a to jest założenie MSZ i PiS - jeżeli Polska nie będzie miała dobrych stosunków z Niemcami i nie będzie mocno zintegrowana z Unią.

Według prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych Małgorzaty Bonikowskiej Polska ze względu na swoje położenie geopolityczne ma zawężone możliwości nawiązywania sojuszy. Jeżeli więc nie chcemy ścisłej integracji z UE, z kim chcemy współpracować? - pytała. Jak podkreśliła, nie widzi alternatywy dla obecności Polski w UE. Czy w takim razie opłaca się osłabiać ten blok? - zastanawiała się. Zauważyła, że współpraca ma różne wymiary i trzeba pracować nad kształtem UE.

Zdaniem b. posła, b. wiceministra SZ Pawła Kowala (obecnie w PAN), polityka wobec Rosji powinna być spokojna. Jak zauważył, wiele spornych kwestii jest nie do rozwiązania, a większość zależy od dobrej woli Rosji. Według niego Rosja "idealnie ustawiła Polskę w UE" i pokazuje nas jako tych, "przez których to wszystko zło". Ocenił, że minister Waszczykowski "dobrze postępuje w sprawach rosyjskich".

Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego to polski think-tank specjalizujący się w polityce międzynarodowej z koncentracją na stosunki transatlantyckie i obszar postsowiecki. Misją Fundacji jest propagowanie wolności, sprawiedliwości i demokracji, oraz wspieranie działań mających na celu umacnianie społeczeństwa obywatelskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA