REKLAMA

KRS apeluje do prezydenta o zaskarżenie ustawy o TK

  • Autor: PAP/JS
  • 29 lipca 2016 15:05
KRS apeluje do prezydenta o zaskarżenie ustawy o TK Zdaniem PiS ustawa przecina spory wokół TK. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej (fot.:publicdomainpictures.net/domena publiczna)

O skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego nowej ustawy o TK przed jej podpisaniem, w ramach kontroli prewencyjnej, zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy Krajowa Rada Sądownictwa.

"KRS zwraca się do Prezydenta RP, jako organu władzy stojącego na straży konstytucji o rozważenie możliwości wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym uchwalonej 22 lipca 2016 r. w trybie prewencyjnym, przed jej podpisaniem, i deklaruje jednocześnie, że w najbliższym czasie przedstawi szczegółowe uwagi w tym zakresie" - głosi stanowisko Rady.

Rada przypomniała, że do jej kompetencji należy m.in. opiniowanie projektów aktów normatywnych dotyczących sądownictwa, sędziów i asesorów sądowych, a także przedstawianie wniosków w tym zakresie.

W miniony piątek parlament zakończył prace nad nową ustawą o TK. Jeśli Andrzej Duda ją podpisze, zastąpi ona dotychczasową ustawę o TK z czerwca zeszłego roku. Nowa ustawa wejdzie wówczas w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Zdaniem PiS ustawa przecina spory wokół TK. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.

Ustawa - w zamierzeniu PiS - ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK. Trybunał przez dłuższy czas nie wyznaczał terminów rozpraw, chcąc najpierw zbadać grudniową nowelę ustawy o TK autorstwa PiS. 9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela narusza konstytucję. Według rządu nie był to wyrok - bo został wydany z pominięciem przepisów tej nowelizacji - i dlatego nie został opublikowany. Niepublikowane są też kolejne wyroki wydawane przez TK. Łącznie od 9 marca zapadły 22 wyroki.

W zeszłym tygodniu o zawetowanie lub zaskarżenie przed podpisaniem nowej ustawy o TK zaapelował do prezydenta Dudy prezes TK Andrzej Rzepliński. Podkreślał, że bliscy współpracownicy prezydenta zapowiadali, że prezydent wkroczy w sytuację wokół TK w "odpowiednim momencie", jeśli nie uda się w parlamencie osiągnąć zadowalającego rozwiązania. - Panie prezydencie, ten moment właśnie nadszedł - mówił.

W czwartek zawetowanie tej ustawy lub skierowanie jej przed podpisaniem do TK zaapelowały do prezydenta stowarzyszenia sędziowskie: Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", Stowarzyszenia Sędziów "Themis", Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych "Pro Familia". "Uchwalona ustawa pozbawia Trybunał możliwości sprawowania skutecznej kontroli konstytucyjnej nad działaniami władzy ustawodawczej. Stanowi to systemowe zagrożenie dla praworządności a tym samym dla praw obywateli gwarantowanych przepisami konstytucji" - oceniły te stowarzyszenia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Prawo! Precz PiS! 2016-07-30 16:20:28
    Do Zeghar: PiSuary debile ingerują w trójpodział władzy Konstytucyjnej bez wymaganej ustawowo 2/3 głosów ustawodawczych celem wprowadzania zmian ustrojowych w Konstancji RP-zamach na obronę prawa obywatelski został skierowany do Andrzeja Dudy. Ciąg dalszy wojny Polsko -Polskiej na życzenie Kaczyńskiego trwa, PROSZĄ zabić KACZORA I POMYLONEGO DUDKA CZY NARÓD ODWAGĘ MA????
  • Zeghar 2016-07-30 14:00:10
    Tyle pisaniny, a nikt się nie zająknął o takim niedopuszczalnym ingerowaniu przedstawicieli władzy sądowniczej w działania władzy ustawodawczej i wykonawczej.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA