REKLAMA

KRS także zaskarży do Trybunału nowelizację ustawy o TK

  • Autor: PAP
  • 24 listopada 2015 19:10
KRS także zaskarży do Trybunału nowelizację ustawy o TK Krajowa Rada Sądownictwa (fot. Piotr VaGla Waglowski/Wikimedia)

Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła we wtorek, że również zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o TK. Nie mieliśmy możliwości zaopiniowania tej ustawy - wyjaśnił rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek.

Jak powiedział, wniosek KRS do TK będzie dotyczył jedynie niezgodności z konstytucją trybu prac nad ustawą. "Skupiliśmy się na tym, bo mamy świadomość, że złożono też inne skargi, dotyczące też kwestii merytorycznych" - dodał sędzia Żurek.

KRS podkreśliła, że ma konstytucyjny obowiązek opiniowania tego rodzaju projektów ustaw, a w tej sprawie było tak, że jednego dnia poproszono ją o opinię, a następnego ustawa była już uchwalona, więc nie sposób było ją zaopiniować - co jest złamaniem konstytucji.

Swoją skargę na tę ustawę złożyli już posłowie PO i PSL, a także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Poparcie i chęć wstąpienia do postępowania przed TK zgłosiła też Naczelna Rada Adwokacka.

W osobnej uchwale KRS zwróciła się do przedstawicieli wszystkich władz i uczestników życia publicznego o "powstrzymanie się od działań i wypowiedzi, które mogą wpływać na rozstrzygnięcie przez TK konfliktu dotyczącego sądownictwa konstytucyjnego i prawnych wystąpień związanych z jego funkcjonowaniem".

Rada zaprotestowała też przeciwko wypowiedziom osób publicznych na temat nieprawomocnego wyroku Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście ws. Mariusza Kamińskiego i pozostałych członków szefostwa CBA, ułaskawionych niedawno przez prezydenta Andrzeja Dudę. KRS sprzeciwia się wypowiedziom "zawierającym personalny atak na sędziów i całkowicie niemerytoryczną krytykę wyroku".

"Wypowiedzi, że wyrok w tej sprawie miał charakter polityczny są całkowicie nieuprawnione, gdyż przedmiotem rozstrzygnięcia sądu zostały objęte tylko i wyłącznie aspekty karne tej sprawy" - podkreśliła Rada. Zaapelowała ona też, by przestrzegać "ogólnoustrojowych zasad: zakazu ingerencji władzy wykonawczej i ustawodawczej w działalność władzy sądowniczej, trójpodziału władz, odrębności sądów i trybunałów od innych władz, a także wyłącznych uprawnień sądów do sprawowania wymiaru sprawiedliwości".

Jak ujawnił sędzia Żurek, uchwały zapadły "zdecydowaną większością głosów" Rady, w której większość stanowią sędziowie różnych polskich sądów. W nadzwyczajnym posiedzeniu KRS brał też udział przedstawiciel prezydenta sędzia TK Wiesław Johann, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i reprezentująca Sejm Krystyna Pawłowicz (PiS), którzy "wnosili swoje uwagi do poszczególnych uchwał" i głosowali przeciwko nim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Chachar 2015-11-24 20:16:47
    PiS niedługo zacznie akcję "spontanicznych" wieców na których "patriotyczny elektorat" bedzie protestował przeciwko dyktatowi "zakłamanych elit" i wyrażał nieustające poparcie dla jedynie słusznej polityki JK.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA