REKLAMA

KRS. Zbigniew Ziobro: "taki wybór sędziów do bomba pod reformę sądownictwa"

  • Autor: aw/PAP
  • 30 lipca 2017 13:47
KRS. Zbigniew Ziobro: "taki wybór sędziów do bomba pod reformę sądownictwa" Zbigniew Ziobro (fot.:Piotr Drabik/wikipedia.org/CC BY 2.0)

Wybór sędziów do KRS większością trzech piątych to fatalne rozwiązanie. To jak ładunek podłożony pod reformę sądownictwa – mówi „Gazecie Polskiej” minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

"W polskich warunkach spowoduje to decyzyjny paraliż w Sejmie, a alternatywą jest zgniły kompromis, czyli zmiany pozorne i w efekcie zahamowanie reformy" - dodał w wywiadzie, który w całości zostanie opublikowany w poniedziałkowej (31 lipca) "Gazecie Polskiej". W części udostępnił go portal niezalezna.pl.

Pytany o to, czy było koniecznie, by nadzór nad Sądem Najwyższym sprawował prokurator generalny, Ziobro sprecyzował, że byłby to minister sprawiedliwości.

"W czasie reorganizacji Sądu Najwyższego musiał ktoś zadbać o jego funkcjonowanie. Ustrojowa zmiana zakładała, że sędziowie odejdą w stan spoczynku, z wyjątkiem tych, którzy zostaną wskazani przez kompetentny organ. Dlatego projekt jako ten organ wskazał ministra sprawiedliwości, ponieważ dysponuje on urzędem zatrudniającym kilkuset prawników, w tym sędziów, których wiedza byłaby potrzebna do przeprowadzenia reformy" - wyjaśnił.

Dodał, że proces ten miał się odbywać pod kontrolą KRS, jednak z ostateczną decyzją o pozostawieniu konkretnego sędziego należącą do prezydenta. "Jest więc jasne, że przyjęty mechanizm de facto wymuszał na ministrze sprawiedliwości uprzednią konsultację kierowanych do prezydenta wniosków" - powiedział minister.

"Jeśli prezydent dałby posłom sygnał, że chce wyeliminować z tego procesu ministra sprawiedliwości, to natychmiast posłowie by się zgodzili. Dotyczy to również wszystkich innych punktów projektu, w których w związku z organizacją Sądu Najwyższego pojawiał się minister sprawiedliwości. To dla klubu PiS była sprawa trzeciorzędna" - powiedział Ziobro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Myngyara 2017-07-31 16:15:25
    Bomba to to, że prokurator generalny/ minister sprawiedliwości (🤔) chce wybierać sędziów i skracać kadencję. To dopiero bomba . Prawie termobaryczna 😂
  • Wrog Nr 1 Ziobro. 2017-07-30 15:34:14
    Chce na Smycz wziac wszastkich Polakow Sk...syn.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA