REKLAMA

Krzysztof Czabański jedynką PiS-u w Toruniu

  • Autor: PAP
  • 14 września 2015 15:52
Krzysztof Czabański jedynką PiS-u w Toruniu Krzysztof Czabański na czele toruńskiej listy PiS-u

Listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w okręgu toruńskim otwiera Krzysztof Czabański. Na trzecim miejscu znalazł się poseł Łukasz Zbonikowski z Włocławka, szef PiS w regionie kujawsko-pomorskim.

Czabański (bezpartyjny) jest dziennikarzem i publicystą. W latach 1967-1976 pracował kolejno w "Sztandarze Młodych", "Zarzewiu", "Dookoła Świata" i Literaturze", w latach 1980-81 był związany z "Kulturą" i "Tygodniku Solidarność". W stanie wojennym, kiedy był pozbawiony prawa wykonywania zawodu, współpracował z prasą podziemną.

Po zmianach ustrojowych był m.in. zastępcą redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność", prezesem Polskiej Agencji Prasowej, redaktorem naczelnym "Expressu Wieczornego", prezesem Polskiej Agencji Informacyjnej, prezesem Komisji Likwidacyjnej RSW, prezesem Polskiego Radia, członkiem Rady Nadzorczej. Później publikował w wielu czasopismach, współtworzył audycje radiowe i telewizyjne.

Obecnie jest zastępcą przewodniczącego Rady Programowej Polskiego Radia i współpracuje z różnymi czasopismami, głównie "Niedzielą" i "Do rzeczy", a także z Telewizją Republika i Radiem Wnet. Jest też autorem licznych książek.

Pozostali kandydaci

Na drugim miejscu toruńskiej listy PiS znalazła się wiceprzewodnicząca Polski Razem w regionie kujawsko-pomorskim Iwona Michałek z Torunia. Z zawodu jest biologiem, pracowała jako nauczycielka, była wizytatorem, wicekuratorem oświaty. Od zeszłego roku jest radną klubu PiS w Radzie Miasta Torunia.

Trzecie miejsce zajmuje szef kujawsko-pomorskiego PiS Łukasz Zbonikowski z Włocławka. Z zawodu jest prawnikiem, przez dwie kadencje był radnym Włocławka, w Sejmie zasiada od 2005 r.

Kolejne miejsca zajmują: czwarte - Anna Sobecka (posłanka od 1997 r., związana z Radiem Maryja), piąte - Jan Krzysztof Ardanowski (poseł od 2011, wiceminister rolnictwa w latach 2005-2007, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego w latach 2007-2010), szóste - była posłanka Marzenna Drab (poseł w latach 2007-2011), wicewojewoda kujawsko-pomorski 2006-2007).

Na 26-osobowej liście PiS jest trzech przedstawicieli innych ugrupowań. Oprócz kandydatki PiS na drugim miejscu, na siódmym miejscu jest reprezentant Solidarnej Polski, a na ósmym - Prawicy RP.

Chętni do Senatu

Kandydatami na senatorów zostali: w okręgu toruńskim - Maria Mazurkiewicz (nauczycielka języka polskiego i filozofii w liceum), w okręgu - grudziądzkim Andrzej Mioduszewski (radny w Grudziądzu, prowadzi własną działalność gospodarczą) i w okręgu włocławskim - Józef Łyczak (senator w latach 2005-2007, radny powiatu aleksandrowskiego, rolnik).

Obecnie w parlamencie z okręgu toruńskiego zasiada troje posłów PiS - Ardanowski Sobecka i Zbonikowski. Wcześniej w tym gronie był jeszcze poseł Zbigniew Girzyński, który po nagłośnieniu sprawy rozliczeń zagranicznych wyjazdów służbowych w grudniu 204 r. zrezygnował z członkostwa w PiS i w klubie parlamentarnym tej partii. W październikowych wyborach będzie ubiegał się jako kandydat niezależny o mandat senatora w okręgu toruńskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA