REKLAMA

Krzysztof Jurgiel zdradza najbliższe działania i plany Ministerstwa Rolnictwa

  • Autor: Portalspozywczy.pl
  • 18 czerwca 2016 09:00
Krzysztof Jurgiel zdradza najbliższe działania i plany Ministerstwa Rolnictwa Jak poinformował Krzysztof Jurgiel, ministerstwo realizuje program działań resortu na lata 2015-19 (fot. MRiRW)

Współpraca gospodarcza z Chinami i Białorusią, budowa terminalu zbożowego i plany legislacyjne. O bieżących działaniach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel poinformował 17 czerwca podczas Debaty Przedżniwnej zorganizowanej przez Krajową Federację Producentów Zbóż.

Jak poinformował Krzysztof Jurgiel, ministerstwo realizuje program działań resortu na lata 2015-19.

- Najważniejszym elementem tego programu jest kwestia Wspólnej Polityki Rolnej. Od grudnia w ramach międzynarodowych posiedzeń Rady Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa trwają prace związane z rozwiązaniem problemów na rynku mleka, wieprzowiny, a także owoców miękkich i warzyw. 27 czerwca mamy podsumowujące spotkanie, na którym mają zapaść pewne decyzje jeśli chodzi o te rynki - dodał.

Minister Rolnictwa przypomniał o zaplanowanej na 19-21 czerwca wizycie w Polsce prezydenta Chin, Xi Jinpinga.

- Podczas tego wydarzenia podpiszemy trzy porozumienia: w sprawie drobiu, owoców i warzyw, a także list intencyjny w sprawie wieprzowiny. Nie udało się bowiem do tej pory przekonać Chińczyków w kwestii regionalizacji w zakresie ASF - dodał.

Kontynuując temat rynków zagranicznych Jurgiel mówił m.in. o planach zacieśnienia współpracy z Białorusią.

- Nawiązaliśmy kontakty z Mińskiem i widzimy, że jest wola współpracy. W drugiej połowie lipca chcemy zorganizować w Brześciu spotkanie przedsiębiorców. Rozmawiałem z wicepremierem Białorusi, który zaproponował żeby częściej organizować tego rodzaju spotkania dotyczące uruchamiania nowych przedsięwzięć gospodarczych - dodał.

Krzysztof Jurgiel wspomniał także o przeglądzie Wspólnej Polityki Rolnej pod kątem zmian, jakie miałyby w niej nastąpić po 2020 roku.

- Naszym głównym postulatem jest wyrównanie dopłat. Uważam, że Polska nie powinna być dyskryminowana, bo jeśli podnoszone są sprawy przestrzegania demokracji w Polsce to dlaczego dyskryminuje się nas jeśli chodzi o wysokość dopłat - dodał.

Minister poinformował, że przygotowano pięć projektów ustaw dotyczących pozycji rolników i producentów rolnych w ramach łańcucha żywnościowego. Chodzi m.in. o ustawę o nieuczciwej konkurencji oraz ustawę o sprzedaży detalicznej. Jak poinformował minister, wspomniane akty prawne znajdują się na etapie końcowych uzgodnień. 

- Jako Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi aktywnie uczestniczymy także w opracowywaniu zadań, które będą realizowane w ramach tzw. Planu Morawieckiego. Projektem flagowym jest budowa terminalu zbożowego w Gdańsku. Prowadzimy rozmowy z podmiotem, który wydzierżawił na 30 lat część nabrzeża. Chcemy taki terminal zrealizować w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego albo ze środków budżetu państwa - dodał Jurgiel.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA