REKLAMA

Krzysztof Łapiński: Prezydent będzie przekonywał Senat do referendum ws. konstytucji

 • Autor: PAP/JS
 • 25 kwietnia 2018 23:06
Krzysztof Łapiński: Prezydent będzie przekonywał Senat do referendum ws. konstytucji Swą inicjatywę referendalną Andrzej Duda ogłosił 3 maja zeszłego roku. (fot. Jakub Szymczyk/KPRP)

Prezydent Andrzej Duda będzie przekonywał Senat, żeby głosował "za", kiedy zostanie zgłoszony wniosek w sprawie referendum nt. zmian w konstytucji - zapowiedział prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński.

W środę (25 kwietnia) doszło do spotkania prezydenta z marszałkiem Stanisławem Karczewskim. Tematem około godzinnej rozmowy była kwestia referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji.

Łapiński pytany wieczorem w TVN24 o spotkanie, powiedział, że "marszałek Karczewski nie ukrywa tego, że zgłasza pewien sceptycyzm". "Jest to z jednej strony istotne, bo Senat będzie o tym decydował i trzeba wsłuchiwać się i przekonywać każdego senatora" - podkreślił rzecznik prezydenta. Dodał, że Andrzej Duda "będzie przekonywał stu senatorów, kiedy jego wniosek się pojawi, żeby głosowali za".

Dopytywany na czym polega "sceptycyzm Karczewskiego", Łapiński odparł, że "pan marszałek formułuje już od dłuższego czasu, że ma wątpliwości co do daty".

"Na pewno decyzja pozytywna Prawa i Sprawiedliwości byłaby tu pomocna i pewnie przyjdzie taki moment, ze pan prezydent z panem prezesem (Jarosławem Kaczyńskim) będą na ten temat rozmawiać i zobaczymy jaka będzie decyzja" - ocenił Łapiński.

W czwartek na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się debata pn. "Wspólnie o konstytucji", która podsumuje dotychczasowe, organizowane przez Kancelarię Prezydenta spotkania regionalne dot. referendum w sprawie nowej konstytucji. Podczas debaty planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy. Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha mówił w środę, że prezydent prawdopodobnie ujawni w nim część pytań referendalnych, które rozważa.

Swą inicjatywę referendalną Andrzej Duda ogłosił 3 maja zeszłego roku. Mówił wówczas, że chce, by referendum odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada.

W maju ub. roku również prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że w konstytucji konieczne są zmiany. Prezes PiS wypowiadał się jednak krytycznie o pomyśle przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w Święto Niepodległości.

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • WoWa 2018-04-26 12:09:38
  Rozumiem PiS. Inicjatywa Prezydenta powoduje, że kontrola nad tym jakie pytania zostaną zadane (a jakie nie będą zadane) Polakom w referendum, a więc jak będzie wyglądać przyszła konstytucja wymyka się PiS owi z rąk.
 • Laura Miletich 2018-04-26 05:03:04
  Panie Prezydencie czas przestac flirt z opozycja ,oni sa bezwgledni i niczym ich Pan nie przekona do siebie.Zmiany konstytucyjne prosze odlozyc na druga kadencje ,ktora Pan osiagnie jedynie w silnym poparciu dla Rzadu .Zadne weta ,bliska wspolpraca z Premierem Morawieckim ,Prezesem Kaczynskim i Rzadem beda Pana sila i zdobyciem obsolutnego poparcia spoleczenstwa.Razem i tylko razem mozecie wiele dokonac i wymiecie te mety Targowicy z areny politycznejREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA