REKLAMA

Krzysztof Łapiński: Są prowadzone rozmowy ws. spotkania Duda-Trump

  • Autor: PAP/JS
  • 26 marca 2018 19:41
Krzysztof Łapiński: Są prowadzone rozmowy ws. spotkania Duda-Trump Szczerski pytany w ubiegłym tygodniu w radiowej Jedynce, czy trwają "zabiegi", żeby w maju w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem, odparł: "Nie". (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Prezydent Andrzej Duda będzie w tym roku w USA w Nowym Yorku na sesji ONZ - są prowadzone pewne rozmowy, czy w tym czasie jest możliwe np. spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Łapiński pytany o to, czy planowana jest wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu, zaznaczył, że prezydent będzie w maju uczestniczył w sesji ONZ w Nowym Yorku. "Są prowadzone pewne, ewentualne rozmowy, czy w tym czasie jest możliwe np. spotkanie z prezydentem Trumpem, ale wszystko przed nami" - powiedział w RMF FM.

Łapiński dodał, że prezydent planuje również wizytę w Chicago, gdzie spotka się m.in. z Polonią amerykańską. "A czy w tym czasie w którymś z tych miejsc uda się zorganizować takie spotkanie - to zobaczymy, tutaj nic przesądzamy" - podkreślił.

Jak przypomniał, na początku marca w Stanach Zjednoczonych z wizytą przebywał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Łapiński zaznaczył, że podczas wizyty Szczerski poruszał "różne kwestie". "Różne scenariusze są możliwe" - dodał Łapiński.

Na pytanie, czy możliwa jest rozmowa "w cztery oczy" prezydenta Polski i prezydenta USA podczas lipcowego szczytu NATO, Łapiński wskazał, że "przy okazji takich szczytów odbywają się najczęściej tzw. spotkania na marginesie, gdzie politycy umawiają się na krótkie spotkania". Podkreślił przy tym, że oprócz prezydentów Polski i USA, w szczycie uczestniczyć będą również "szefowie rządów i głowy państw wszystkich państw NATO-wskich".

Szczerski pytany w ubiegłym tygodniu w radiowej Jedynce, czy trwają "zabiegi", żeby w maju w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem, odparł: "Nie". "My złożyliśmy - tak jak to się dzieje zwykle w dyplomacji - zapytanie o wolę spotkania dwustronnego polsko-amerykańskiego. Odpowiedź była pozytywna: +tak, chcemy spotkania dwustronnego (...) w terminie, który będzie uzgodniony+" - poinformował. Jak zaznaczył, "trwają zabiegi", aby "ustalić odpowiedni dla obu prezydentów tegoroczny harmonogram spotkań".

"W Waszyngtonie usłyszałem, że jest wola ze strony prezydenta Trumpa, żeby spotkanie z prezydentem Polski odbyło się w tym roku i teraz szukamy kalendarzowego terminu" - wskazał Szczerski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Krzak 2018-03-27 14:39:25
    Ale nie w tym roku i prawdopodobnie nie z tym prezydentem!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA