REKLAMA

Krzysztof Szczerski: Będziemy szukać odpowiedniego terminu spotkania prezydentów Dudy i Trumpa

 • Autor: PAP/JS
 • 27 marca 2018 22:05
Krzysztof Szczerski: Będziemy szukać odpowiedniego terminu spotkania prezydentów Dudy i Trumpa Podczas ubiegłorocznej wizyty prezydenta USA w Warszawie po rozmowach z prezydentem Dudą zapadły dwie fundamentalne decyzje (fot. Adam Hrechorowicz / KPRP)

Jest zapewnienie, że strona amerykańska jest zainteresowana spotkaniem prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy; będziemy szukać odpowiedniego terminu, takiego który byłby też dobry dla jakiś konkretnych decyzji - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 • Szczerski potwierdził też, że prezydent Duda będzie obecny podczas środowego (28 marca) podpisania w Warszawie umowy na dostawę systemu obrony powietrznej Patriot.
 • Prezydencki minister został też zapytany o poniedziałkowy list grupy 59. czołowych amerykańskich senatorów wystosowany do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym apelują oni o przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej sprawiedliwej wobec polskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust i ich rodzin.
 • Szczerski wyraził pogląd, że "tego typu głosy pojawiają się regularnie".

O ewentualne spotkanie prezydentów Dudy i Trumpa Szczerski został zapytany w TVP Info. "Będziemy szukać do tego odpowiedniego terminu - jest zapewnienie o tym, że taka potrzeba i zainteresowanie tym spotkaniem ze strony amerykańskiej jest. Czekamy, szukamy terminu takiego, żeby on był też dobrym terminem do jakiegoś konkretnego podsumowania czy konkretnych decyzji, które mogłyby zapaść" - powiedział szef gabinetu Andrzeja Dudy.

Dodał, że podczas ubiegłorocznej wizyty prezydenta USA w Warszawie po rozmowach z prezydentem Dudą zapadły dwie fundamentalne decyzje. "Pierwszą z nich była kwestia współpracy energetycznej Polski i USA w kwestii gazu skroplonego LNG i mamy ją zrealizowaną, bo udało się podpisać ten pierwszy kontrakt. Testowa dostawa już była, jest otwarta droga do dostaw amerykańskich LNG do Polski" - mówił Szczerski.

"Druga to były właśnie Patrioty - był wyznaczony harmonogram, on jest zrealizowany, więc też chodzi o to, żeby spotkania prezydentów takie właśnie miały charakter decyzyjny, żeby podejmować decyzje, które potem możemy wprowadzić w życie i egzekwować" - dodał prezydencki minister. Podkreślił, że po roku od spotkania Duda-Trump w Warszawie to, co wówczas zostało ustalone, jest realizowane.

Szczerski potwierdził też, że prezydent Duda będzie obecny podczas środowego (28 marca) podpisania w Warszawie umowy na dostawę systemu obrony powietrznej Patriot. "To oznacza, że (prezydent) akceptuje także zakres tych umów i to, co fundamentalne, czyli po pierwsze - rozwijamy już dziś na poważnie projekt przeciwlotniczej obrony antyrakietowej Polski; po drugie - że ta umowa właśnie gwarantuje także to, że polski przemysł będzie włączony do najnowocześniejszych technologii. Na tym także nam zależało" - zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

Prezydencki minister został też zapytany o poniedziałkowy list grupy 59. czołowych amerykańskich senatorów wystosowany do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym apelują oni o przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej sprawiedliwej wobec polskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust i ich rodzin.

Szczerski wyraził pogląd, że "tego typu głosy pojawiają się regularnie". "Pamiętajmy, że w polityce amerykańskiej też mamy kilka środowisk, czy miejsc, w których ta polityka się toczy. Jest życie Kongresu i kongresmeni (...) dużą wagę skupili wokół ustawy chociażby o IPN. I ta atmosfera w Kongresie w różnych grupach jest wobec Polski dzisiaj - powiedziałbym - różnorodna, żeby nie powiedzieć - trudna" - powiedział.

Jego zdaniem "tego typu listy wynikają z pewnej atmosfery, jaka budowana jest wokół relacji polsko-amerykańskich w Kongresie". Podkreślił przy tym, że odpowiedź polska na kwestie związane ze sprawą reprywatyzacji jest od samego początku taka sama: "kwestia reprywatyzacji, zwrotu majątków to przede wszystkim jest kwestia polska". "Jeśli mielibyśmy te sprawy regulować, to one przede wszystkim muszą dotyczyć polskich obywateli, którzy utracili mienie, a przecież takich jest znacznie więcej. To nie jest kwestia zatem wyłącznie relacji Polski ze środowiskami żydowskimi, czy w ogóle Polski z krajami innymi, z naszymi partnerami zagranicznymi (...) To jest polityka wewnątrzpolska" - zaznaczył Szczerski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA