REKLAMA

Krzysztof Szczerski mówił o Polsce, Ameryce i poszanowaniu społecznej solidarności

  • Autor: PAP/GP
  • 20 stycznia 2016 14:35
Krzysztof Szczerski mówił o Polsce, Ameryce i poszanowaniu społecznej solidarności Szczerski zaznaczył, że relacje polsko-amerykańskie opierają się na dwóch solidnych filarach. (fot.twitter.com/prezydentpl)

· Minister odwiedził konferencję Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Spotkanie odbyło się 20 stycznia br.
· W swojej przemowie mówił o zmianie władzy w Polsce i nadziei jaką niesie ona dla rozwoju kraju.
· Podkreślał znaczenie i kierunki polskiej polityki zagranicznej w relacjach z UE i USA.

- Zmiana polityczna w Polsce otwiera nowy etap rozwoju, którego filarem będzie poszanowanie społecznej solidarności - mówił na konferencji Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

- Tak, chcemy Polski wysoko rozwiniętej, konkurencyjnej, współpracującej z największymi gospodarkami świata, ale rozwój musi być bardziej spójny. Wzrost powinien być wypracowywany nie tylko przez czempionów biznesu, lecz napędzany siłą nabywczą całego społeczeństwa - przekonywał w środę amerykańskich biznesmenów minister odpowiadający w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy za sprawy zagraniczne.

Przeczytaj o konflikcie na linii Petru - Terlecki.

- To założenie - mówił - jest wprowadzane w życie za sprawą m.in. programu 500+ skierowanego do rodzin. Tłumaczył, że sfinansowany z podatku bankowego i od hipermarketów dodatek na drugie i kolejne dziecko doprowadzi do bardziej solidarnej redystrybucji dochodu.

Szczerski podkreślił, że celami prezydenta Dudy w polityce zagranicznej są wzmocnienie bezpieczeństwa Polski i znalezienie nowych partnerów gospodarczych na świecie.

Zapowiedział, że prezydent podczas zagranicznych podróży na wszystkich kontynentach będzie promował partnerstwo w zakresie innowacji i nowych technologii. Jak dodał, Polska cierpi na duży odpływ specjalistów, tzw. drenaż mózgów. W ocenie prezydenckiego ministra ściągnięcie nowych inwestycji do Polski pozwoliłoby to niekorzystne dla Polski zjawisko zatrzymać.

Przeczytaj o planach wizyt zagranicznych prezydenta Andrzeja Dudy.

Szczerski dużo miejsca w swoim wystąpieniu poświęcił relacjom Polski z UE. W kontekście wtorkowej debaty na temat sytuacji w Polsce w Parlamencie Europejskim prezydencki minister podkreślił, że demokracja w Polsce jest w rozkwicie. Jak argumentował, polscy obywatele mają możliwość dokonywania zmiany rządu w wyborach, co nastąpiło w październiku 2015 roku, opozycja w parlamencie może swobodnie wypowiadać swoje opinie o rządzie, a ludzie mogą manifestować swoje poglądy podczas ulicznych manifestacji.

Podkreślał, że Polska pozostaje w dialogu z UE i jest gotowa do udzielenia wszelkich informacji, o czym świadczy poniedziałkowa wizyta prezydenta Dudy w Brukseli oraz udział premier Beaty Szydło we wtorkowej debacie w PE. Polska - zaznaczył Szczerski - chce rozmawiać w oparciu o kompetencje zainteresowanych stron. W tym kontekście wspomniał o kwestii zasad regulujących relacje Komisji Europejskiej z suwerennym państwem członkowskim, jakim jest Polska.

Szczerski zaznaczył też, że relacje polsko-amerykańskie opierają się na dwóch solidnych filarach: współpracy w zakresie bezpieczeństwa w ramach NATO oraz współpracy gospodarczej. W tym ostatnim aspekcie podkreślił wagę negocjowanej pomiędzy UE a USA od 2013 roku umowy o wolnym handlu (TTIP).

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (American Chamber of Commerce in Poland - AmCham) jest obecna w naszym kraju od 1990 roku. Zajmuje się promocją amerykańskich inwestycji w Polsce. Wśród członków AmCham jest obecnie ponad 320 firm z kapitałem amerykańskim, których łączne nakłady inwestycyjne przekroczyły 30 miliardów dolarów. Firmy te stworzyły ponad 200 000 miejsc pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA