REKLAMA

Krzysztof Szczerski: Obowiązkiem ministrów jest informowanie o ustawach

  • Autor: PAP/AT
  • 11 sierpnia 2017 06:25
Krzysztof Szczerski: Obowiązkiem ministrów jest informowanie o ustawach (Krzysztof Szczerski, fot.prezydent.pl)

Najważniejsze jest to, by prezydent informowany był na bieżąco, a nie dopiero wtedy, gdy podjęto już ostateczne decyzje i konieczne jest łagodzenie sporów - mówi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

• To ministrowie prowadzący konkretne ustawy powinni mieć świadomość, że ich obowiązkiem jest informowanie prezydenta o nich na każdym etapie - informuje w wywiadzie dla dziennika "Rzeczpospolita" Szczerski.

• Członkom rządu musi to wejść w krew - dodaje.

Pytany o relacje prezydenta z obozem rządzącym Szczerski podkreślił, że "jest sporo spraw, które należy naprawić". "W wielu miejscach, żeby była jasność: także w Kancelarii Prezydenta. Od komunikacji po sprawy, które wynikają z jakichś osobistych ambicji czy interesów osób, które naruszają jedność tego obozu. Te trudności trzeba przezwyciężyć" - zaznaczył.

Zapewniał, że istnieje komunikacja pomiędzy obozem prezydenckim, a partią rządzącą. "Ale dla mnie najważniejsze jest to, by prezydent informowany był na bieżąco, a nie dopiero wtedy, gdy podjęto już ostateczne decyzje i konieczne jest łagodzenie sporów" - mówił szef gabinetu prezydenta.

Przyznał, że takiej komunikacji zabrakło w przypadku ostatnich ustaw o sądownictwie. "Prezydent nie może się domyślać tego, co będzie zawierać jakiś ważny projekt. To ministrowie prowadzący konkretne ustawy powinni mieć świadomość, że ich obowiązkiem jest informować o nich prezydenta na każdym etapie. Członkom rządu musi wejść w krew, by z własnej inicjatywy informować prezydenta o różnych ważnych projektach" - podkreślił Szczerski.

"Pan prezydent nie gra na szachownicy partyjnej. Nie można do niego stosować logiki partyjnej" - mówił Szczerski pytany m.in. o to, czy decyzje prezydenta o wetach wynikały z chęci budowania własnej pozycji lub ugrupowania. Według niego wątpliwości prezydenta dotyczyły treści ustaw, sposobu ich procedowania oraz tego, że nie były z nim konsultowane. Wynikały też - jak powiedział - z jego poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo i spokój w Polsce.

"Celem pana prezydenta nie było wywołanie jakichkolwiek skutków na scenie partyjnej. Ale jeśli jego decyzja przeorganizuje w jakiś sposób relacje w ramach obozu dobrej zmiany, to będzie to raczej niezamierzona konsekwencja, a nie świadomie realizowany cel pana prezydenta" - zaznaczył szef jego gabinetu.

W nawiązaniu do napięć pomiędzy prezydentem a szefem MON, czego pokłosiem jest decyzja Andrzeja Dudy o tym, że 15 sierpnia nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich, Szczerski podkreślił, że nie chodzi tu o konflikt personalny, lecz o zapisaną w konstytucji współodpowiedzialność prezydenta. "I między innymi dlatego pan prezydent zainicjował dyskusję nad zmianą ustroju, bo w wielu miejscach realizowanie odpowiedzialności prezydenta w stosunku do działań MON może prowadzić do napięć" - mówił w odniesieniu do zapowiedzianego przez prezydenta referendum dotyczącego zmian w konstytucji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • eugeniusz 2017-08-13 12:00:59
    Panie Krzysztofie Szczerski! Ubolewam, bo wiem, że musi Pan czasami kłamać, czasami mówić nieprawdę, a jak trzeba "gadać od rzeczy". Profesor, powinien się jednak szanować!? Jedni (profesorowie) to potrafią, inni... nieco mniej, lub wcale. Przeciętny obywatel naszego Kraju wie, że proces legislacyjny w jest - w demokracji - jawny, lub co najmniej, łatwy do odszukania i zapoznania się z opiniami, nawet odmiennymi. PiS wprowadził znaną normę, życia PRL-u, zwaną "paranoją". Przedmiotowa "paranoja" pozwala rządzącym się samouwielbiać z procesu legislacyjnego, a rządzonym... obchodzić "paranoję"... możliwie szerokim łukiem. A jak trzeba, kierować się do szarej strefy, w każdym wymiarze życia. My to umiemy, nie ulega wątpliwości. Czy takie mają być "rzeczypospolite" Panie Szczerski?
  • Jan 2017-08-11 10:20:31
    Wypowiedź Min. Szerskiego obnaża to, w jaki sposób Jarosław Kaczyński i skupione wokól niego centrum polityczne rządzące Polską traktuje Prezydenta RP.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA