REKLAMA

Krzysztof Szczerski ogłosił plan wizyt prezydenta Andrzeja Dudy w 2016 roku

  • Autor: PAP/JS
  • 12 stycznia 2016 13:23
Krzysztof Szczerski ogłosił plan wizyt prezydenta Andrzeja Dudy w 2016 roku Szczerski: Andrzeja Dudę czeka "bardzo intensywne 6 miesięcy" (fot. facebook)

· Prezydent wygłosi trzy wystąpienia: w Monachium, Waszyngtonie i Rzymie.
· Wystąpienia będą skupione wokół tego, w jaki sposób zbudować konsensus na szczycie NATO w Warszawie.
· Andrzeja Dudę czeka "bardzo intensywne 6 miesięcy".

Prezydent Andrzej Duda przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie, którego będzie gospodarzem, wygłosi w I półroczu 2016 r. trzy wystąpienia: w Monachium, Waszyngtonie i Rzymie - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Wystąpienia prezydenta będą przedstawiały "stan rozmów przed szczytem, perspektywy decyzji na szczycie i pewną wizję, jaka powinna się wyłonić z sukcesu szczytu warszawskiego" - zapowiedział Szczerski.

Jak budować zgodę

Jak mówił, w lutym Andrzej Duda ma wystąpić na konferencji bezpieczeństwa w Monachium, gdzie będzie gospodarzem panelu dotyczącego polityki bezpieczeństwa europejskiego" W marcu prezydent ma z kolei przedstawić perspektywę warszawskiego szczytu w Waszyngtonie przed przedstawicielami amerykańskich think tanków. W maju prezydent wygłosi zaś przemówienie w rzymskim NATO Defence College.

"Trzy wystąpienia pana prezydenta będą skupione wokół tego, w jaki sposób zbudować ową zgodę, konsensus na szczycie NATO w Warszawie. I tym wysiłkom, tej pracy, pan prezydent chce poświęcić pierwsze pół roku swojej dyplomatycznej aktywności w tym roku, żeby, jak podkreślam, połączyć wszelkie perspektywy spojrzenia na europejskie bezpieczeństwo w ramach samego Sojuszu" - zaznaczył prezydencki minister.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Szczerski dodał, że w opinii prezydenta szczyt w Warszawie powinien "przynieść państwom i społeczeństwom krajów członkowskich NATO poczucie, że poprzez decyzje, jakie zapadły w Warszawie, możemy czuć się bezpieczniejsi w ramach NATO, poprzez NATO i dzięki NATO" .

"Oczywiście pokój to nie tylko jest kwestia infrastruktury obronnej, twardych narzędzi bezpieczeństwa, ale także polityka, także dialog. (...) To wszystko zakładamy, że będzie treścią decyzji warszawskiego szczytu. Ale żeby do tych decyzji doszło, żebyśmy mogli mieć poczucie, że ten szczyt NATO w Warszawie był ważnym etapem w rozwoju samego NATO i pokazał żywotność tego sojuszu, do tego potrzebne jest jeszcze te 6 miesięcy bardzo intensywnej dyplomacji w ramach samego paktu; tę bardzo intensywną dyplomację, która będzie się odbywała pomiędzy sojusznikami, pan prezydent oczywiście będzie także wspierał" - mówił.

Intensywne pół roku

Podczas konferencji prasowej Szczerski zapowiedział także wizyty Andrzeja Dudy m.in. w Brukseli, gdzie ma się spotkać z przywódcami cywilnych i wojskowych struktur NATO oraz z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, i w Waszyngtonie - gdzie ma wziąć udział w szczycie nuklearnym i spotkać się z amerykańskimi politykami.

Podsumowując plany na rok 2016 Szczerski ocenił, że prezydenta czeka "bardzo intensywne 6 miesięcy", których kulminacją będzie "polski lipiec", kiedy to "Polska będzie gospodarzem dwóch najważniejszych wydarzeń na skalę globalną" - szczytu NATO w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. "Drugie pół roku pan prezydent poświęci głównie na aktywność w zakresie polityki gospodarczej i promowania gospodarczych interesów Polski na świecie (...), także wśród terytorialnie odleglejszych państw świata" - zapowiedział.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA