REKLAMA

Krzysztof Szczerski: Rozmowa Dudy i Tillersona pokazała zbieżność poglądów w kwestiach międzynarodowych

  • Autor: PAP/JS
  • 26 stycznia 2018 22:51
Krzysztof Szczerski: Rozmowa Dudy i Tillersona pokazała zbieżność poglądów w kwestiach międzynarodowych "Prezydent Andrzej Duda i sekretarz stanu USA Rex Tillerson uzgodnili polsko-amerykańską mapę działań w najbliższym czasie dot. wspólnych stosunków gospodarczych i politycznych, w tym w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego - poinformował Szczerski (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem pokazała daleko idącą zbieżność poglądów i stanowisk między Polską a Stanami Zjednoczonymi w kluczowych elementach polityki międzynarodowej - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

"Rozmowa trwała godzinę, a więc dłużej niż było to zaplanowane. To co pokazała, to daleko idącą zbieżność poglądów i stanowisk między Polską a Stanami Zjednoczonymi w kluczowych dzisiaj elementach polityki międzynarodowej" - powiedział po spotkaniu Szczerski.

Zaznaczył, że obaj politycy rozmawiali m.in. o problemach związanych z sytuacją w Afganistanie, na Bliskim Wschodzie, w Syrii. "Rozmawiano także o konflikcie na Ukrainie oraz o sankcjach wobec Rosji jako tym elemencie, gdzie Polska i Stany Zjednoczone mają wspólne stanowisko mówiące o konieczności podtrzymania tych sankcji aż nie przywrócimy ładu międzynarodowego opartego na prawie w relacjach między państwami w naszym regionie" - podkreślił minister.

"Prezydent Andrzej Duda i sekretarz stanu USA Rex Tillerson uzgodnili polsko-amerykańską mapę działań w najbliższym czasie dot. wspólnych stosunków gospodarczych i politycznych, w tym w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego - poinformował Szczerski.

"To bardzo ważne, będziemy mogli się spodziewać w najbliższym czasie kolejnych rozmów polsko-amerykańskich, które by nas doprowadziły do coraz bardziej zaawansowanego partnerstwa polsko-amerykańskiego" - podkreślił Szczerski po piątkowym spotkaniu obu polityków.

"Teraz możemy mówić o zaawansowanym partnerstwie polsko-amerykańskim, które przynosiłoby dobry efekt dla bezpieczeństwa naszego regionu, dla bezpieczeństwa Polski, dla rozwoju gospodarczego Polski, a także promieniowałoby na cały region i Europę. Co by było bardzo ważne i byłoby czynnikiem stabilizującym" - zaznaczył minister.

Szczreski poinformował, że Andrzej Duda i Rex Tillerson podczas spotkania rozmawiali o kwestii modernizacji polskiej armii, w tym o kontraktach w ramach tej modernizacji, a także o współpracy wojskowej, w tym o obecności wojsk amerykańskich "dzisiaj i w najbliższym czasie".

Jak zaznaczył minister, Duda i Tillerson rozmawiali też o współpracy gospodarczej, w tym współpracy energetycznej. "Oraz o dwóch wielkich projektach, które możemy wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi realizować, to znaczy z jednej strony regionalny projekt, czyli Trójmorze: bardzo wyraźne wsparcie administracji amerykańskiej dla tego projektu, dla tej inicjatywy, zainteresowanie jej rozwojem" - powiedział Szczerski. Jak dodał, prezydent Duda i Tillerson rozmawiali o szczegółach tej inicjatywy.

Obaj politycy rozmawiali też o "wspólnym koordynowaniu prac i działań na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ". "Obaj rozmówcy mówili, jak ważne dla realizacji wspólnych wartości, którym hołduje Polska i Stany Zjednoczony, jest działanie razem na forum globalnym, czyli w Radzie Bezpieczeństwa"- zaznaczył Szczerski. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA