REKLAMA

Krzysztof Tchórzewski: Jestem zdecydowanym zwolennikiem budowy elektrowni jądrowej

  • Autor: PAP/JS
  • 09 sierpnia 2017 17:30
Krzysztof Tchórzewski: Jestem zdecydowanym zwolennikiem budowy elektrowni jądrowej Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski na konferencji prasowej był pytany przez o sposób finansowania budowy elektrowni jądrowej w Polsce. (fot. twitter.com)

Ja jestem zdecydowanym zwolennikiem budowy w Polsce elektrowni jądrowej. Będę do tego namawiał moich kolegów w rządzie, bo nie ma jeszcze w tej kwestii pełnej zgody – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Szef resortu energii na konferencji prasowej był pytany przez o sposób finansowania budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Chodziło o wypowiedź Tchórzewskiego w TVP Info. Minister zapytany, z kim będziemy budować elektrownię atomową z Francuzami czy z Chińczykami, odpowiedział wówczas, że "będziemy sami budować, mamy na to pieniądze, potrafimy ją wybudować, jeżeli taka decyzja zapadnie".

Tchórzewski powiedział: "Jeden blok takiej elektrowni kosztuje około 25 mld zł. To są duże pieniądze. (...) Jeśli chodzi o finansowanie to powiem tak: radzimy sobie z finansowaniem elektrowni, wydają na inwestycje spółki nasze dużo pieniędzy i mimo wszystko te pieniądze są i na płacenie wyższych podatków też są. Te słowa powiedziałem odpowiedzialnie, ale dzisiaj nie chcę tego rozwijać".

Podkreślił, że jest zdecydowanym zwolennikiem takiej elektrowni i będzie przekonywać członków rządu do tej inwestycji. Przyznał, że nie ma w tej kwestii "jednolitej zgody" ministrów i on sam - jako szef resortu energii nie otrzymał jeszcze ze strony premier Beaty Szydło "umocowania, by powiedzieć: ruszamy z inwestycją".

Dodał, że taka inwestycja będzie niezwykle ważna w kontekście negocjacji z Komisją Europejską na temat tzw. mixu energetycznego, bo bezemisyjne źródło energii, jakim jest elektrownia jądrowa, byłoby mocnym argumentem w tych negocjacjach.

W ubiegłym tygodniu Tchórzewski poinformował, że ewentualna lokalizacja inwestycji zostanie wybrana po zakończeniu badań środowiskowych, które prowadzi spółka PGE EJ1. Są one prowadzone w dwóch potencjalnych lokalizacjach w województwie pomorskim: "Lubiatowo-Kopalino" w gminie Choczewo i "Żarnowiec" w gminach Krokowa i Gniewino. Nie są rozważane obecnie inne lokalizacje dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - dodał.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej ze stycznia 2014 r. zakładał, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego nastąpi w 2024 roku. Już rok później PGE, inwestor pierwszej polskiej elektrowni jądrowej informowała, że pierwszy blok jądrowy ruszy w roku 2029.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

  • Polska jest jedna? 2017-08-09 18:14:36
    Ego ministrów w przedmiotowej materii nie powinno hamować rozwoju technologicznego Polski , na chwile obecną jako odbiorcy indywidualni płacimy najwięcej za energie elektryczną w Europie, zaś zarobki Nasze w kraju oscylują w przedziale murzynów.
  • Polska jest jedna! 2017-08-09 18:13:11
    Ego ministrów w przedmiotowej materii nie powinno hamować rozwoju technologicznego Polski , na chwile obecną jako odbiorcy indywidualni płacimy najwięcej z energie elektryczną w Europie, zaś zarobki Nasze w kraju oscylują w przedziale murzynów.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA