REKLAMA

Ksenia Sobczak zadziwiła Ukrainę w sprawie Krymu

  • Autor: PAP/PSZ
  • 07 marca 2018 15:11
Ksenia Sobczak zadziwiła Ukrainę w sprawie Krymu Ksenia Sobczak walczy o prezydenturę w Rosji. (fot. magicinfoto / Shutterstock.com)

Pawło Klimkin, minister spraw zagranicznych Ukrainy, uznał za „schizofrenię polityczną” prośbę o zgodę na wjazd na zaanektowany przez Rosję Krym, którą skierowała do władz ukraińskich kandydatka na prezydenta Rosji Ksenia Sobczak.

Zgodnie z ukraińskim prawem od aneksji Krymu w 2014 roku cudzoziemcy mogą wjechać na półwysep legalnie jedynie za zgodą władz w Kijowie i wyłącznie przez terytorium Ukrainy.

"Wszyscy pytają mnie o Sobczak i okupowany Krym, jak by nie było innych tematów. Przestrzeganie ukraińskiego prawa w celu wjazdu na Krym jest, oczywiście, czymś pozytywnym. Jednak wjeżdżanie tam zgodnie z prawem w celu prowadzenia bezprawnej agitacji przed nielegalnymi wyborami na okupowanym terytorium jest schizofrenią polityczną" - oznajmił Klimkin na Twitterze.

"A po to, żeby porozmawiać z krymskimi Tatarami, należy przyjechać do Kijowa i spotkać się z (tatarskim samorządem - red.) Medżlisem, który uznawany jest przez cały świat i zakazany na okupowanym Krymie. Mam nadzieję, że pani Sobczak jest po stronie cywilizowanego świata" - dodał szef ukraińskiej dyplomacji.

Czytaj także: Ukraina wydała przełomowy komunikat ws. kryzysu gazowego

Media na Ukrainie piszą, że dzień wcześniej Sobczak poinformowała, iż zwróciła się do ambasady ukraińskiej w Moskwie z pisemną prośbą o zgodę na wjazd na Krym przez Ukrainę. Sobczak przekonywała przy tym, że nie wybiera się na półwysep w ramach kampanii wyborczej i podkreślała, że anektując Krym Rosja złamała swoje zobowiązania międzynarodowe. Sobczak uważa także, że Ukraina i Rosja powinna przeprowadzić wspólne referendum w sprawie statusu Krymu - pisze agencja Interfax-Ukraina.

36-letnia Sobczak jest dziennikarką i prezenterką telewizyjną. Popularność zdobyła jako prowadząca w rosyjskiej telewizji programy typu reality show i talk show; obwołano ją "rosyjską Paris Hilton". W 2012 roku aktywnie poparła protesty antyputinowskie i weszła w skład rady koordynacyjnej opozycji antykremlowskiej. W październiku ogłosiła, że zamierza ubiegać się o fotel prezydenta.

Wybory prezydenckie odbędą się w Rosji 18 marca. Ich zdecydowanym faworytem jest Władimir Putin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA