REKLAMA

Kto jest mile widziany w Platformie Obywatelskiej?

  • Autor: aw/PAP
  • 19 kwietnia 2017 09:29
Kto jest mile widziany w Platformie Obywatelskiej? Kidawa -Błońska odpowiadała na pytanie czy w PO znalazłoby się miejsce dla byłych członków tej partii (fot. Adrian Grycuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

- Powinniśmy zadziałać mocno, a tak będzie tylko wtedy, jeśli opozycja będzie razem - oceniła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

• W radiowej Jedynce Kidawa-Błońska wyraziła nadzieję, że przyszłe wybory samorządowe (2018 r.) i parlamentarne (2019 r.) odbędą się zgodnie z harmonogramem wyborczym i według obowiązującej ordynacji.

• Odniosła się również do przepływu posłów między partiami oraz zaapelowała do przeciwników Donalda Tuska.

Kidawa-Błońska mówiła, że chciałaby, aby w nadchodzących wyborach, a pierwsze - jak mówiła - "będą samorządowe, już za chwilę" - opozycja wystawiła wspólne listy wyborcze. "Powinniśmy zadziałać w tych wyborach dość mocno, a mocni będziemy, gdy opozycja będzie razem" - powiedziała Kidawa-Błońska.

Dla kogo miejsce w PO?

Odniosła się również do przepływu posłów między partiami - w zeszłym tygodniu z Nowoczesnej do PO przeszło czworo posłów: Marta Golbik, Joanna Augustynowska, Michał Stasiński i Grzegorz Furgo.

"Migracje wśród posłów zdarzają się w każdej kadencji. Na początku kadencji nasi posłowie odeszli do partii pana Ryszarda Petru, teraz jego koledzy przyszli do Platformy. To się zdarza. Dla mnie ważne jest, że głosy na opozycji zostały bez zmian. Mamy tyle samo głosów po stronie opozycji, co było przedtem" - podkreśliła.

Pytana, czy w PO znalazłoby się miejsce dla byłych członków tej partii - Stefana Niesiołowskiego i Jacka Protasiewicza, obecnie należących do sejmowego koła Unii Europejskich Demokratów - stwierdziła, że wszyscy, którzy chcą z Platformą "działać dla odsunięcia PiS od władzy, przestrzegają i uznają zasad partii, są dla niej mile widziani".

Tusk w Warszawie wzbudza emocje

Ponadto Kidawa-Błońska zaapelowała zarówno do przeciwników Donalda Tuska, którzy mają zjawić się w środę na Dworcu Centralnym, gdy b. premier przyjedzie do Warszawy, jak i do tych, którzy demonstrują przed Wawelem, gdy przyjeżdża tam prezes PiS Jarosław Kaczyński, by odwiedzić grób swego brata prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii, by powściągnęli emocje.

Kidawa-Błońska zaznaczyła, że wszyscy mają prawo pokazywać swoje inne stanowisko, ale - jak podkreśliła - chciałaby, aby kultura pozwoliła, by zachować się powściągliwie. "Żyjemy, póki co, w kraju, w którym każdy może robić co chce, może witać kogo chce, żegnać kogo chce i demonstrować swoje poglądy, ale ważne żeby to wszystko było w ramach prawa i kultury" - podkreśliła.

Tusk, b. premier, obecnie szef Rady Europejskiej, ma się w środę stawić w warszawskiej prokuraturze, gdzie będzie zeznawać jako świadek w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Pierwotnie przesłuchanie wyznaczono na 15 marca - Tusk nie mógł wówczas stawić ze względu na udział w sesji Parlamentu Europejskiego. Zwolennicy Tuska zapowiedzieli, że powitają go w środę rano na stołecznym Dworcu Centralnym; mają się też tam zjawić członkowie Klubu "Gazety Polskiej". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA