REKLAMA

Kto wymyślił 500 plus? Rafalska: Nie ma wątpliwości, że Kaczyński

  • Autor: GP
  • 03 października 2016 11:42
Kto wymyślił 500 plus? Rafalska: Nie ma wątpliwości, że Kaczyński Minister Rodziny neguje możliwości Jarosława Kaczyńskiego sterowania rządem: Musiałby występować w kilku postaciach. (fot.:twitter.com/MRPiPS_GOV_PL)

• Minister rodziny Elżbieta Rafalska przypisała pomysł 500 plus prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.
• Polityk precyzowała, że gdy program powstawał, właśnie kwota 500 zł okazała się tą, która przekona Polaków do dzietności.
• Rafalska zaprzeczyła możliwości Jarosława Kaczyńskiego do ręcznego sterowania państwem przez wydawanie dyspozycji telefonicznych. To w jej ocenie niewykonalne dla jednego człowieka.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej udzieliła wyczerpującego wywiadu redakcji "Rzeczpospolitej". W rozmowie pada szereg pytań o ostatnie miesiące pracy rządu, w tym kluczowy z punktu widzenia państwa Program 500 plus.

Rafalska udziela odpowiedzi na pytanie "kto był pomysłodawcą" tego projektu rządowego.

- Podczas prac nad programem, który koordynowała pani Beata Szydło - a pracowali nad nim m.in. poseł Stanisław Szwed, prof. Józefina Hrynkiewicz, Henryk Kowalczyk - proponowaliśmy bardziej ostrożne w skutkach finansowych propozycje. Wtedy Jarosław Kaczyński powiedział, że to nie jest program prorodzinny i że musi być śmielsze rozwiązanie, które polska rodzina odczuje natychmiast, co będzie zachętą do posiadania większej liczby dzieci.

Rafalska przekonywała, że właśnie 500 zł było magiczną liczbą, która w prognozach partii dawała rezultaty. - Każda kwota poniżej 500 zł byłaby zbyt małym impulsem do powiększenia potomstwa i nie dawała w sposób odczuwalny poprawy sytuacji materialnej. 100 euro było punktem wyjścia.

Polityk przypominała w prasowym wywiadzie, że "Polskę stać na realizację tego programu". Choć Rafalska zaznacza, że program był wyliczany na cztery lata rządów.

Minister dodawała kończąc temat programu: - Chcieliśmy, żeby model rodziny z 2+1 zmieniał się w kierunku rodziny 2+2, a może i więcej - takie cel ma Program 500 plus.

Dobre prognozy finansowe

W dalszej części rozmowy pojawia się sprawa budżetu. Na tę kluczową dla funkcjonowania państwa instytucję wpłynie bowiem nie tylko program 500 plus, ale i planowane zmiany w wieku emerytalnym.

Minister Rafalska optymistycznie patrzy na zmiany w kasie państwa. - Wszystko wskazuje na to, że zapowiadany na poziomie 54 mld zł deficyt budżetowy będzie jednak mniejszy. I to o ładnych kilka miliardów złotych.

Czytaj: Minister Rafalska nie popiera czarnego protestu

Tutaj Rafalska dzieliła się swoją dobrą oceną zdymisjonowanego ministra finansów, Pawła Szałamachy, który budżet na 2016 rok przygotował.

- Zwiększył dotacje dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a nie udzielił mu pożyczki. Poprzednia ekipa wzięła pożyczkę na 39 mld zł, która została co prawda umorzona, ale w ten sposób nie była wliczana do deficytu. Minister finansów bardzo jasno i rzetelnie podszedł do budżetu.

Telefony z Nowogrodzkiej

Rafalska zaprzeczyła też stanowczo, jakoby rząd (w tym ona) byli na ciągłej gorącej linii z Jarosławem Kaczyńskim. Opozycja podnosi praktycznie co tydzień argument, że lider PiS jest podejmującym wszystkie decyzje, zamiast ministrów i premier Szydło.

Oceń rząd PiS w naszym plebiscycie

- Musiałby występować w kilku postaciach, żeby z Nowogrodzkiej za pomocą telefonu nadzorować funkcjonowanie państwa - mówiła w wywiadzie Rafalska. - Opozycja próbuje nim straszyć.

Minister Rafalska jest kierującą resortem rodziny, pracy i polityki społecznej od początku rządów PiS w 2015 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA