REKLAMA

Kto zostanie sekretarzem stanu USA? Mitt Romney coraz bliżej stanowiska

  • Autor: PAP/AT
  • 23 listopada 2016 10:42
Kto zostanie sekretarzem stanu USA? Mitt Romney coraz bliżej stanowiska Mitt Romney zostanie sekretarzem stanu USA? (Mitt Romney, fot.wikipedia.org/Gage Skidmore)

• Prezydent elekt USA Donald Trump coraz bardziej skłania się ku temu, by powierzyć stanowisko sekretarza stanu byłemu gubernatorowi Massachusetts Mittowi Romneyowi.
• Romney znany był z krytyki Trumpa.

"Wall Street Journal", powołując się na źródła zbliżone do negocjacji, zaznacza, że odkładanie decyzji na temat stanowiska szefa amerykańskiej dyplomacji świadczy o wewnętrznych przepychankach między zwolennikami Romneya a frakcją, która opowiada się za obsadzeniem na tym stanowisku byłego burmistrza Nowego Jorku Rudy'ego Giulianiego. "Trzecia grupa naciska, by prezydent elekt w dalszym ciągu szukał kandydatów" - informuje dziennik.

"WSJ" przypomina, że "Romney i Trump w czasie kampanii przedwyborczej wypowiadali się na swój temat bardzo krytycznie, ale wygląda na to, że są gotowi puścić to w niepamięć". Wskazuje, że wiceprezydent elekt Mike Pence osobiście witał Romneya na terenie posiadłości Trumpa w Bedminster, gdzie w czasie weekendu przyszły szef państwa spotkał się z potencjalnymi kandydatami.

W niedzielę Pence oświadczył, że spotkanie między Trumpem a Romneyem było "bardzo merytoryczne" - informuje "Wall Street Journal".

Czytaj też: Trump ogłosił nazwiska współpracowników

Zaznacza, że inna frakcja nalega z kolei na kandydaturę Giulianiego, który był jednym z najwcześniejszych zwolenników Trumpa. "WSJ" cytuje byłego przewodniczącego Izby Reprezentantów Newta Gingricha, który uważa, że bardzo wiele przemawia właśnie na korzyść Giulianiego. "Jeśli chcecie kogoś, kto będzie bardzo twardym negocjatorem dla Ameryki i będzie reprezentował amerykańskie interesy w taki sposób, w jaki prowadził kampanię Trump, to myślę, że Rudy jest lepszym wyborem i ma odpowiedni temperament" - oznajmił.

"Wall Street Journal" informuje też, że główną kandydatką na stanowisko nowego ambasadora przy ONZ jest gubernator Karoliny Południowej Nikki Haley. Jak zaznacza, to pierwsza kobieta i pierwsza przedstawicielka mniejszości etnicznej, która może dołączyć do administracji Trumpa.

Haley, podobnie jak Romney, w czasie republikańskich prawyborów była otwartą przeciwniczką kontrowersyjnego Trumpa. Po zdobyciu przez niego nominacji zadeklarowała jednak, że poprze go w listopadowych wyborach przeciwko Demokratce Hillary Clinton.

Dziennik przypomina, że 44-letnia Haley jest drugą osobą pochodzenia indyjskiego, która pełni w USA stanowisko gubernatora.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA