REKLAMA

Kuchciński: Inne kraje euorpejskie podzielają naszą wizję Europy

 • Autor: PAP/em
 • 18 stycznia 2017 13:18
Kuchciński: Inne kraje euorpejskie podzielają naszą wizję Europy Kuchciński zwrócił uwagę, że Unia przeżywa obecnie "czas przesilenia" (fot.twitter)

Przynajmniej kilkanaście państw UE podziela naszą wizję Europy solidarnych państw, widząc w niej szansę na rozwiązanie problemów Unii - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński otwierając w Sejmie ogólnopolską konferencję naukową pt. "Przyszłość integracji europejskiej".

Marszałek Sejmu ocenił zarazem, że "pewne decyzje etapowe, wstępne", jeśli chodzi o kierunek i wizję dalszego rozwoju UE, będą musiały zapaść już w marcu 2017 r., podczas uroczystości związanych z rocznicą podpisania Traktatów Rzymskich w Rzymie.

Kuchciński zwrócił uwagę, że Unia przeżywa obecnie "czas przesilenia". Jak ocenił, jest on związany "z jednej strony z wojnami wzdłuż granic UE, a z drugiej strony z kryzysem i wieloletnią stagnacją w wielu państwach strefy euro. A także, dodał, z "decyzją większości obywateli Wielkiej Brytanii - największego w zasadzie gospodarczo państwa UE - o wyjściu z tej wielkiej międzynarodowej organizacji".

Marszałek odniósł się w tym kontekście do kluczowych, jego zdaniem, pytań stawianych w czasie środowej konferencji: o przyszłość integracji europejskiej oraz o kształt polityk europejskich, który umożliwiłby przezwyciężenie "najgłębszego w dziejach wspólnoty europejskiej kryzysu, z którym mamy dzisiaj do czynienia".

Według niego choć istnieją różne poglądy na temat Unii Europejskiej, to większość Polaków "zawsze była zwolennikami udziału naszego kraju w Pakcie Północnoatlantyckim oraz w UE". Zarazem, dodał, obecnie większość z nich opowiada się "za tzw. nurtem eurorealistycznym".

Czytaj też: Brexit bez unijnego rynku dla Wielkiej Brytanii

Zdaniem marszałka, popierana przez większość Polaków wizja integracji opiera się "o trzy proste reguły kardynalne". Po pierwsze - mówił - jest to zasada, iż "nie istnieje demokracja bezprzymiotnikowa bez państwa silnie opartego o wspólnotę narodową". "W praktyce naszej w ostatnich kilkunastu miesiącach można powiedzieć, że doświadczenie uczy tego, takiej opinii, w gruncie rzeczy wszystkich przedstawicieli parlamentów państw narodowych" - zaznaczył Kuchciński.

Jak dodał, drugą regułą kardynalną jest to, że Europa łączy tolerancyjny "rodowód cywilizacyjny" z tolerancją i pluralizmem w sensie kulturowym. "To przesądza o jej unikatowym charakterze i atrakcyjności, do dzisiaj, w gruncie do rzeczy ogólnoświatowej" - ocenił marszałek.

Mówiąc o trzeciej zasadzie leżącej u podstaw wizji "nurtu eurorealistycznego" Kuchciński przywołał cytat z polskiego pamiętnikarza epoki baroku Jana Chryzostoma Paska: "Unia narodami swemi stoi". "On wskazuje na jedno: że jesteśmy Polakami, są Litwini, Czesi, Niemcy, Francuzi, ale właśnie dlatego, że oni są inni jesteśmy wszyscy Europejczykami, a nie odwrotnie. Uważam, że to jest jedna z zasadniczych, fundamentalnych postaw naszych, które od kilkuset lat nam w naszych dziejach towarzyszą" - zaznaczył.

Marszałek Sejmu odniósł się również do reprezentującego konkurencyjną, jego zdaniem, wizję - projektu reformy UE, który dąży do "nadania Unii Europejskiej cech federacji, co oznaczałoby wzmocnienie instytucji unijnych, ponadnarodowych oraz centralizację polityk szczegółowych prowadzonych w UE".

Czytaj też: UE: Sankcje na Polskę popiera kandydatka frakcji PiS na szefa Parlamentu Europejskiego

"Alternatywą do tej koncepcji jest nasz, polski projekt przedstawionych na kilku spotkaniach ogólnoeuropejskich, projekt odnowy, wzmocnienia UE zawarty w deklaracji Europa solidarnych państw, która została przedstawiona w ubiegłym roku" - zaznaczył.

"Został on zauważony i mogę śmiało dzisiaj powiedzieć, że przynajmniej kilkanaście państw europejskich widzi również rozwiązanie w takim kierunku" - mówił Kuchciński. Zaznaczył, że polskie poglądy na temat przyszłości Europy popiera wielu przewodniczących parlamentów krajów UE, w tym również tych, które podpisały się wcześniej pod programem federacyjnym, Marszałek wymienił w tym kontekście przewodniczącego francuskiego Senatu Gerarda Larchera.

"Przebudowa UE w federację nie rozwiąże naszym zdaniem najważniejszych współczesnych problemów na kontynencie, nie uwolni ani przedsiębiorczości, ani wolności gospodarczych, a wręcz przeciwnie, może przyczynić się do tego, z czym spotykamy się w wielu państwach - we Francji, w Austrii - do wzrostu nastrojów radykalnych, antyeuropejskich, do kolejnych Brexitów" - przekonywał marszałek.

Na zgodną z polskimi propozycjami reformę składałyby się - według Kuchcińskiego - uporządkowanie stosunków pomiędzy UE a państwami członkowskimi, zmiany dotyczące kompetencji poszczególnych instytucji europejskich i relacji między nimi oraz zmiany w poszczególnych politykach unijnych. "Unia Europejska powinna naszym zdaniem wrócić do podstaw zapisanych w traktatach, działać zgodnie z zasadami traktatowymi, czyli z zasadą subsydiarności, pomocniczości i proporcjonalności" - dodał Kuchciński.

W ramach inauguracji środowej konferencji wystąpiła również przewodnicząca sejmowej komisji ds. UE Izabela Kloc (PiS). Jak zaznaczyła jednym z postulatów Polski dotyczących reformy UE jest wzmocnienie roli parlamentów narodowych w zakresie ich roli kontrolnej wobec instytucji unijnych, m.in. dotyczącej badania zgodności projektów aktów prawnych UE z zasadą pomocniczości, poprzez zastąpienie istniejącego mechanizmu tzw. żółtej kartki "czerwoną kartką". Chodzi o to - dodała - "aby Komisja Europejska nie tylko przyjmowała do wiadomości protest ze strony państw, ale aby była zmuszona do uwzględnienia postulatów parlamentów narodowych".

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA