REKLAMA

Kukiz'15 apeluje do posłów o poparcie projektu ws. leczniczej marihuany

  • Autor: PAP/JS
  • 20 października 2016 16:59
Kukiz'15 apeluje do posłów o poparcie projektu ws. leczniczej marihuany Liroy-Marzec powiedział dziennikarzom, że komisja zdrowia zdecyduje o losie tysięcy chorych i cierpiących. (fot. youtube.com)

• Piotr Liroy-Marzec (Kukiz'15) zaapelował do posłów o poparcie projektu, który dotyczy legalizacji w Polsce medycznej marihuany.
• Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek zadeklarowała, że jej klub jest zwolennikiem dostępu do leczniczej marihuany, dostępnej w aptekach.

Projekt w sprawie legalizacji w Polsce medycznej marihuany złożył w lutym w Sejmie klub Kukiz'15. Pierwsze czytanie projektu w sejmowej komisji zdrowia zaplanowane jest w czwartek o godz. 18.

Liroy-Marzec powiedział dziennikarzom, że komisja zdrowia zdecyduje o losie tysięcy chorych i cierpiących. "Kieruję swoje słowa do posłów, którzy będą głosowali dzisiaj na komisji zdrowia: rozejrzyjcie się dookoła siebie, zobaczcie, jak wielu ludzi w waszym otoczeniu czeka na ten moment, dostrzeżcie te osoby, które czekają dzisiaj na tę ustawę. Podejdźcie do nich i powiedźcie im prosto w twarz, że nie chcecie ich ratować i chcecie ich zostawić samym sobie, bez leków, bez szansy na wyleczenie i na życie" - apelował.

Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek pytana, jakie będzie stanowisko klubu PiS w sprawie medycznej marihuany powiedziała: "Mówiliśmy o tym wielokrotnie i powtórzę to z pełną świadomością i stanowczością - nasz klub jest zwolennikiem dostępu do leczniczej marihuany, dostępnej w aptekach". "Będziemy pracować nad tym projektem, natomiast nie ukrywam, że nie jesteśmy zwolennikami tego, by marihuanę można było hodować przez osoby fizyczne i stowarzyszenia" - dodała.

Mazurek przekonywała, że "chodzi o to, aby ustawa była dobra, bezpieczna i jak najszybciej uchwalona tak, żeby spełnić oczekiwania wielu Polaków, którzy na takie rozwiązanie czekają".

Czytaj też: MZ: We wrześniu seniorom wydano ponad 2,7 mln opakowań bezpłatnych leków

Projekt Kukiz'15 zakłada, że po uzyskaniu specjalnego zezwolenia pacjent będzie mógł sam uprawiać konopie i sporządzać przetwory na potrzeby terapii. Projekt przewiduje też, że lekarz miałby możliwość legalnego i kontrolowanego zastosowania niezarejestrowanych przetworów z konopi u pacjentów, u których konwencjonalna farmakoterapia jest nieskuteczna lub zbyt obciążająca, o ile wiedza medyczna wskazuje na możliwość poprawy tym sposobem stanu zdrowia lub jakości życia pacjenta.

Zgodnie z propozycją, każda postać marihuany po odpowiednich badaniach klinicznych nadal będzie mogła być zarejestrowana jako lek, zgodnie z prawem farmaceutycznym. Projekt przewiduje też utworzenie narodowego systemu monitorowania niedopuszczonych do obrotu produktów konopi stosowanych w celach medycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Polak 2016-10-20 19:49:00
    Jakim prawem decydujecie czym ma się leczyć polski chory,jakim prawem wszystko zależy od waszego widzimisie ? Za co bierzecie pieniądze społeczeństwa,myślicie że wam one się należą ? Na zachodzie już od dawna leczą medyczną marihuaną ludzi a nie karzą wiezieniami tak jak w moim kraju! Kto was uprawnił żeby być wyrocznią nad życiem i cierpieniem ludzi chorych ? Wyborcy ? Którzy wyborcy wam dali takie prawo? Jak długo jeszcze zamierzacie mydlić i oszukiwać ludzi ?To po to wam imunitety?
  • kamac 2016-10-20 17:16:43
    Niepełnosprawnych ludzi powinni w szpitalach leczyć z tego, co da się wyleczyć, a nie wciskać w "widełki pseudoreformy Kopaczowej" i traktować tylko psychotropami, neuroleptykami oraz innymi świństwami, dzięki którym personel ma spokój, a pacjent unieruchomiony farmaceutykami , ogłupiony, w bólu i spazmach, przestraszony, z pełną pieluchą, z odleżynami, na nieodpowiedniej diecie, w końcu umiera. Często jako darmowy, ludzki królik doświadczalny! Wykorzystany jak ci , w obozach. I system ma spokój! Dlaczego nie uwolnicie dla wszystkich chorych, niepełnosprawnych kalek, cierpiących przewlekle lub umierających zwykłej marihuany w postaci suszu lub oleju, uprawy doniczkowej, skoro wasz od wielu pokoleń rządów system ochrony zdrowia i opieki nad ludźmi tak bardzo kuleje? Marihuana nie tylko uśmierza ból i czyni ciało mniej pokurczonym,bardziej przyjaznym dla duszy, ale też leczy? Dlaczego skazujecie ludzi na cierpienie, bo niewielu ma takie środki, żeby kupić marihuanę na receptę spreparowaną i opatentowaną przez zachodni koncern?! Dlaczego nadal nie widzicie w jakim upodleniu z powodu bólu i nędzy żyją chorzy i niepełnosprawni ludzie, zanim umrą/ Przecież chorzy i niepełnosprawni Polacy przez wiele pokoleń mieli wielu różnych wrogów, doświadczyli wiele upodlenia, dlaczego nie dać im od tego odpocząć, żeby w kalectwie, chorobie przewlekłej i w umieraniu mogli zachować godność? Zadbajcie o prawa człowieka!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA