REKLAMA

Kukiz'15: Byliśmy przeciwni ustawie o ustroju sądów powszechnych

  • Autor: aw/PAP
  • 25 lipca 2017 16:00
Kukiz'15: Byliśmy przeciwni ustawie o ustroju sądów powszechnych Agnieszka Ścigaj (Fot. Facebook)

Ustawa o ustroju sądów powszechnych, którą 25 lipca podpisał prezydent Andrzej Duda, zawiera wiele kontrowersyjnych elementów, dlatego byliśmy jej przeciwni, tak jak ustawie o Sądzie Najwyższym i KRS - powiedziała posłanka Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj.

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ustroju sądów powszechnych. W poniedziałek prezydent poinformował, że zdecydował o zawetowaniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent zapowiedział też przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

Ścigaj powiedziała, że klub Kukiz'15 był przeciwny podpisanej przez prezydenta ustawie o ustroju sądów powszechnych.

"My byliśmy przeciwni również tej ustawie dlatego, że ona zawiera wiele elementów, które również budzą kontrowersje. Zresztą żadna z tych ustaw (o SN, KRS i ustroju sądów powszechnych) to nie była ustawa, która wpasuje się w model wymiaru sprawiedliwości, reformy wymiaru, który ma Kukiz'15" - podkreśliła.

Posłanka dodała, że ustawa o ustroju sądów powszechnych ma też elementy z którymi Kukiz'15 się zgadza. "Np. losowe wybieranie spraw, uporządkowanie pewnego procesu, który odbywać się będzie bezpośrednio w stosunku do obywateli" - podkreśliła. "Niemniej jednak są tam elementy, które stwarzają zagrożenie takiego władania partii nad sądami np. możliwość wymiany prezesów sądu przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro" - dodała Ścigaj.

Jak powiedziała, rozumie ukłon prezydenta Andrzeja Dudy w stosunku do ludzi i zapowiedziała, że Kukiz'15 będzie dalej pracować z prezydentem nad propozycjami ustaw dot. sądownictwa. "Czekamy na propozycję tych dwóch pozostałych ustaw i zobaczymy" - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA