REKLAMA

Kukiz'15 chce ograniczenia immunitetu poselskiego. Proponuje zmiany w Konstytucji

  • Autor: PAP/MIW
  • 10 lutego 2018 18:07
Kukiz'15 chce ograniczenia immunitetu poselskiego. Proponuje zmiany w Konstytucji Zbieramy podpisy pod projektem ustawy uniemożliwiającej chowanie się posła za immunitetem w przypadku karnych zarzutów przeciw niemu - napisał Paweł Kukiz. (fot. youtube.com)

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz poinformował w sobotę (10.02) na swoim Twitterze, że zbiera podpisy pod projektem ustawy "uniemożliwiającej chowanie się posła za immunitetem w przypadku karnych zarzutów przeciw niemu". Poseł zamieścił również projekt tej ustawy.

W sobotę na Twitterze Paweł Kukiz zamieścił projekt zmiany konstytucji.

- Zbieramy podpisy pod projektem ustawy uniemożliwiającej chowanie się posła za immunitetem w przypadku karnych zarzutów przeciw niemu. Pomożecie? - napisał Kukiz.

Zapowiedź ograniczenia poselskiego immunitetu Kukiz złożył na swoim facebookowym profilu.

W uzasadnieniu projektu napisano, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami Konstytucji RP parlamentarzysta nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu od dnia ogłoszenia wyniku wyborów do dnia wygaśnięcia mandatu.

- Obecnie zbycie mandatu posła staje się gwarancją bezkarności zwłaszcza w przypadku reelekcji, jeśli bowiem parlamentarzysta zdobędzie mandat i sprawuje go np. przez cztery kadencje - oznacza to, że przez 16 lat, bez zgody Sejmu - nie może być on pociągnięty do odpowiedzialności karnej, co budzi uzasadnione zastrzeżenia natury etycznej - czytamy.

Jak argumentują wnioskodawcy, nie widzą oni potrzeby, aby poseł, "od którego z racji wykonywanej przez niego misji, należałoby wymagać szczególnego poszanowana prawa, był traktowany w postępowaniu karnym na warunkach znacznie bardziej preferencyjnych niż pozostali obywatele".

Zdaniem wnioskodawców, parlamentarzyści powinni odpowiadać za swoje czyny na takich samych warunkach, jak pozostali obywatele.

- Proponowane zmiany w art. 105 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej wzorowane są na systemie immunitetu funkcjonującym z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. W Wielkiej Brytanii immunitet, jakim cieszą się członkowie Izby Gmin i Izby Lordów, dotyczą wolności słowa i działania w parlamencie - napisano w uzasadnieniu.

W ocenie wnioskodawców, zmniejszenie zakresu ochrony immunitetem parlamentarnym z całą pewnością wpłynie na poprawę postrzegania Parlamentu oraz parlamentarzystów, którzy w ocenie obywateli nie będą już "nietykalni".

Wnioskodawcy proponują, aby ustawa weszła w życie po 90 dniach od jej ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA