REKLAMA

Kukiz'15: Decyzja Rzeplińskiego ws. składu 5-osobowego - przekroczenie norm prawnych

  • Autor: PAP/JS
  • 07 listopada 2016 15:11
Kukiz'15: Decyzja Rzeplińskiego ws. składu 5-osobowego - przekroczenie norm prawnych Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) (fot. mat. pras)

• Decyzja prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego o prowadzeniu rozprawy w Trybunale w składzie 5-osobowym to przekroczenie norm prawnych - ocenił poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymowski.
• Wyraził nadzieję, że spór wokół TK zakończy projekt o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Rozprawa ws. wniosków PO i N, dotyczących zasad wyboru prezesa TK, odbyła się w składzie 5-osobowym, a nie w pełnym. Wcześniej troje sędziów TK wybranych przez obecny Sejm: Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski i Zbigniew Jędrzejewski odmówiła udziału w rozprawie Trybunału w pełnym składzie, dopóki nie będą do niego włączeni sędziowie nie dopuszczani do orzekania: Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Henryk Cioch.

"Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym mówi jednoznacznie, że Trybunał orzeka w pełnym składzie, więc z pewnością nastąpiło tutaj przekroczenie norm prawnych, jeśli chodzi o skład orzekający TK" - powiedział Rzymkowski. Jak dodał, nie rozumie postępowania prezesa TK. "To ostatnie podrygi prezesa Rzeplińskiego i szukanie przez niego przyczyny do wojny" - podkreślił.

Zdaniem posła Kukiz'15, decyzja prezesa TK oznacza, że premier Beata Szydło prawdopodobnie nie opublikuje wyroku TK.

"To wszystko, co się dzieje wokół Trybunału, przede wszystkim kwestie proceduralne, to wielki wyrzut sumienia wobec standardów praworządności w Polsce, tym bardziej szkoda, że organ wymiaru sprawiedliwości, jakim jest Trybunał, daje takie, a nie inne świadectwo" - powiedział Rzymkowski.

Jego zdaniem, poniedziałkowe wydarzenia w Trybunale to "kolejny epizod serialu pod tytułem - spór wokół Trybunału Konstytucyjnego". "Spory dotyczące składu orzekającego Trybunału są gorszące" - ocenił poseł Kukiz'15.

Rzymkowski wyraził "cichą nadzieję", że serial wokół TK niedługo się skończy, w związku z pracami w Sejmie nad projektem PiS o organizacji i trybie postępowania przed TK. "Najnowszy projekt dotyczący TK w sposób diametralny zmienia sytuację wokół TK, ta ustawa, jeśli będzie dopracowana, może zakończyć spór wokół TK" - przekonywał poseł Kukiz'15. "Jeśli uda się uchwalić tę ustawę, to społeczeństwo polskie, ale też i parlamentarzyści odetchną z ulgą, bo będziemy mogli skupić się na bardziej żywotnych sprawach dla Polski i Polaków" - podkreślił poseł Kukiz'15.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA