REKLAMA

Kukiz'15. Piotr Apel optuje za systemem prezydenckim w Polsce

  • Autor: GP
  • 05 maja 2017 09:24
Kukiz'15. Piotr Apel optuje za systemem prezydenckim w Polsce Piotr Apel reprezentuje obywateli z Łodzi. (fot. facebook.com/BiuroPoselskiePiotrApel)

Politycy Kukiz'15 przypominają, że od kiedy istnieją na scenie politycznej, chcą zmian w Konstytucji. Piotr Apel w temacie zmian ustrojowych proponuje w Polsce system prezydencki.

• - Powinno się zwiększyć uprawnienia obywatela i możliwości decyzyjne w życiu publicznym - mówił w telewizji w piątek (5 maja) poseł Piotr Apel z ruchu Kukiz'15.

• Dla tej formacji hybrydowy system w Polsce, który łączy system gabinetowo-parlamentarny i prezydencki to błąd. Kukiz'15 proponuje zdecydować się na rozwiązanie prezydenckie.

• Więcej o stanowisku Kukiz'15 przeczytasz w wywiadzie z Pawłem Kukizem, tutaj.

Politycy Kukiz'15 korzystając z sytuacji i wywołanego konstytucyjnego tematu. Przypominają, że w Sejmie leży od dłuższego czasu ich propozycja zmian ustawy zasadniczej. W Sejmie tę kwestię poruszali politycy tej formacji od kiedy w grudniu 2015 roku pojawił się spór o Trybunał Konstytucyjny.

Piotr Apel 5 maja zwracał uwagę na tę sprawę w Telewizji Republika. Co więcej Apel zreferował odbiorcom i opinii publicznej jak Kukiz'15 chce, by działała Konstytucja RP.

- Powinno się zwiększyć uprawnienia obywatela i możliwości decyzyjne w życiu publicznym, np. obniżenie progu frekwencyjnego referendum, wprowadzenie obligatoryjności referendum - zaakcentował Apel. To jeden z kluczowych postulatów Kukiz'15, który formacja podnosi od dwóch lat.

Paweł Kukiz, muzyk i poseł na Sejm RP, źródło: Kukiz'15/ruchkukiza.pl

W temacie ustroju centralnego Apel przypominał, że w Polsce istnieje hybrydowy system władzy wykonawczej, który miesza dwa porządki - tzw. gabinetowo-parlamentarny i prezydencki.

- Chcemy, by został wprowadzony system prezydencki - kończył wypowiedź dla Republiki Apel. - Mamy sytuację, w której rząd jest wybierany przez parlament, a parlament bardziej przypomina automat, niż izbę. Chcemy, żeby inni ludzie zajmowali się tworzeniem prawa, a inni rządzeniem, więc najlepszy byłby system prezydencki - uzasadnił.

Więcej o stanowisku Kukiz'15 przeczytasz w rozmowie z liderem formacji Pawłem Kukizem. Rozmowę znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA