REKLAMA

Kukiz'15: Prof. Rzepliński wychodzi z roli niezależnego arbitra

  • Autor: PAP/JS
  • 20 kwietnia 2016 16:00
Kukiz'15: Prof. Rzepliński wychodzi z roli niezależnego arbitra Zdaniem Kuleszy, prezes Rzepliński niepotrzebnie wikła się w słowne potyczki z Prawem i Sprawiedliwością (fot. mat. pras.)

Prezes TK Andrzej Rzepliński wychodzi z roli niezależnego arbitra, ostro wypowiada się w tematach politycznych, opowiada się po jednej ze stron konfliktu wokół TK - ocenił wystąpienie Rzeplińskiego rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza.

W środę (20 kwietnia) odbyło się zgromadzenie ogólne sędziów Trybunału Konstytucyjnego - doroczne spotkanie w celu przedstawienia najważniejszych problemów wynikających z orzecznictwa Trybunału w minionym roku. Informację o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa TK w 2015 r. przedstawił prezes Rzepliński, który na wstępie swego wystąpienia ocenił, że "jesteśmy w szczególnym momencie i czasie dla historii TK i jego działalności".

"Niepokoi nas, że przewodniczący Rzepliński tak ostro wypowiada się w tematach politycznych, opowiadając się po jednej ze stron konfliktu wokół TK, wychodzi z roli niezależnego arbitra" - powiedział Kulesza dziennikarzom w Sejmie.

Pytany o nieobecność na zgromadzeniu ogólnym marszałków Sejmu i Senatu oraz przedstawiciela rządu, Kulesza odpowiedział: "To na pewno nie jest objaw łagodzenia sporu, wręcz przeciwnie - eskalowania. To kontynuacja polityki, której efektem jest nieopublikowanie wyroku TK; PiS i rząd dążą do zmniejszenia pozycji Trybunału".

Czytaj też: Poseł PiS: Polacy są zmęczeni dyskusją o TK

Zdaniem Kuleszy, prezes Rzepliński niepotrzebnie wikła się w słowne potyczki z Prawem i Sprawiedliwością. "Prezes Trybunału w swoim wystąpieniu niezręcznie podkreślał np., że wybór kolejnego członka Trybunału nie był z nim dostatecznie konsultowany" - zaznaczył poseł Kukiz'15.

Jak ocenił, obecny kryzys konstytucjonalny został wywołany m.in. przez "niedostatki" konstytucji z 1997 roku oraz niski poziom elit III RP, a partie polityczne "traktują ochronę obywatelskich praw i wolności jako swój powyborczy łup".

Rzepliński w swoim wystąpieniu mówił m.in., że utrzymanie zasady nadrzędności konstytucji wymaga Trybunału niezależnego od władz: ustawodawczej i wykonawczej. "TK chroni obywatela przed dyktaturą większości i strachem przed własnym państwem" - mówił prezes TK. Rzepliński zapewnił też: "Trybunał Konstytucyjny będzie pełnił swe funkcje i będzie orzekać. Będzie sprawiedliwość i ona osłoni przed pychą możnych tego świata".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-04-20 16:15:10
    Nadaje się na rzecznika. Żeby gadać takie brednie, to trzeba mieć talent. Panie Kulesza - Rzepliński przestał być, jak pan to ujął, niezależnym ekspertem w momencie, gdy w ubiegłym roku pisał sam dla siebie prawo.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA