REKLAMA

Kukiz'15 pyta Morawieckiego, czy jego plan współtworzą zagraniczne firmy

  • Autor: PAP/JS
  • 12 sierpnia 2016 14:40
Kukiz'15 pyta Morawieckiego, czy jego plan współtworzą zagraniczne firmy Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział na konferencji w Sejmie, że tzw. plan Morawieckiego miał być sztandarowym punktem programu rządu premier Beaty Szydło. (fot.:youtube.com)

• Politycy Kukiz'15 zwrócili się z pytaniem do wicepremiera Mateusza Morawieckiego, czy w przygotowywaniu jego planu biorą udział zagraniczne firmy konsultingowe.
• Jak podkreślali posłowie Kukiz'15, plan miał zostać przygotowany przez międzyresortowe zespoły.

Nad dokumentem nie pracowała żadna firma konsultingowa, ale około 200 ekspertów - zapewnił wiceszef resortu rozwoju Jerzy Kwieciński. I robili to pro bono - dodał.

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział na konferencji w Sejmie, że tzw. plan Morawieckiego miał być sztandarowym punktem programu rządu premier Beaty Szydło. - Zapowiadane było, że plan zostanie przygotowany przez powołane przez premiera Morawieckiego 12 międzyresortowych zespołów. Jednak jak podaje portal money.pl program, czy duży udział w tworzeniu programu, mają zagraniczne korporacje konsultingowe. W związku z tym jako klub Kukiz'15 zadajemy pytanie: "Ile myśli Morawieckiego jest w planie Morawieckiego?" - powiedział Kulesza.

Interpelację do Morawieckiego wystosował poseł Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz. Doprecyzował, że zadał w niej pytania: czy prawdą jest, że zagraniczne firmy konsultingowe, głównie ze Stanów Zjednoczonych, biorą udział w przygotowywaniu planu tzw. planu Morawieckiego; czy te firmy będą pomagały przy wdrażaniu planu; jaki był koszt zaangażowania tych firm i jaka jest treść dokumentów przygotowanych przez zagraniczne firmy konsultingowe; czy polskie firmy również miały możliwość pisania planu Morawieckiego na zasadach równej konkurencji z firmami zagranicznymi.

Czytaj też: KE przypomina o zaleceniach dla Polski w sprawie publikacji wyroków TK

- Nas interesuje przede wszystkim fakt, iż premier Morawiecki zapowiadał, że kołem zamachowym polskiej gospodarki mają być polskie firmy, ma być polski kapitał. Tymczasem w głównym planie rozwoju tejże gospodarki podobno biorą udział zagraniczne korporacje głównie ze Stanów Zjednoczonych, co będzie zaprzeczeniem planu Morawieckiego oraz pewną hipokryzją w kontekście rozwoju gospodarczego państwa polskiego - powiedział Andruszkiewicz.

- Mam nadzieję, że uzyskamy bardzo rzetelną odpowiedź, dowiemy się, jakiej narodowości jest kapitał firm, które współtworzą plan Morawieckiego i dowiemy się, ile myśli Morawieckiego jest w planie Morawieckiego - dodał Kulesza.

We wtorek portal money.pl, powołując się na rozmowę z b. wiceminister finansów Izabelą Leszczyną (PO), podał, że w przygotowanie planu Morawieckiego mogły być zaangażowane trzy amerykańskie firmy konsultingowe. W rozmowie z money.pl Leszczyna podała, że jej informacje pochodzą ze "źródła zbliżonego do rządu".

Doniesienia te zdementował na spotkaniu z dziennikarzami wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Dokument pisali eksperci, a nie żadna firma konsultingowa - mówił. Dodał, że nad strategią zrównoważonego rozwoju pracowało około 200 osób. Zaprzeczył, by pobierali oni wynagrodzenie za swoją pracę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA