REKLAMA

Kukiz'15, reforma edukacji: Uczniowie mogą stać się królikami doświadczalnymi

  • Autor: PAP/JS
  • 16 września 2016 16:43
Kukiz'15, reforma edukacji: Uczniowie mogą stać się królikami doświadczalnymi Anna Zalewska odsłoniła karty ws. edukacji. (fot. pixabay)

• Reforma systemu edukacji może okazać się eksperymentem, w którym uczniowie staną się królikami doświadczalnymi - oceniła wiceszefowa klubu Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj.
• Jej zdaniem, konieczne są szerokie konsultacje społeczne w sprawie tej reformy.

Szefowa MEN Anna Zalewska przedstawiała w piątek projekty, które mają wprowadzić zmiany w systemie edukacji. Przekonywała, że reforma jest przemyślana, odpowiedzialna i rozłożona na wiele lat. Zapowiedziała m.in. powrót do 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. Zapewniła, że zmiana struktury nie przewiduje zwolnień nauczycieli. Minister poinformowała też, że resort chce dokonać zmian programowych. Jak mówiła, MEN przewiduje, że pod koniec listopada pokaże podstawy programowe dla trzech roczników - klasy pierwszej, czwartej i siódmej.

- Reforma jest niczym innym jak powrotem organizacyjnym do wcześniejszego systemu oświaty sprzed 1999 roku. Można potraktować to jako pewien rodzaj dobrej refleksji i przyznania się do błędu. Mamy jednak sporo obaw dotyczących tego, że reforma przeprowadzana w ten sposób - przy tak niechlujnym procesie legislacyjnym, robiona na kolanie - może stać się pomyłką, za którą zapłacą obecne roczniki - powiedziała Ścigaj w piątek na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak oceniła, reforma systemu edukacji może okazać się "eksperymentem, w którym uczniowie staną się królikami doświadczalnymi". - To reforma polityczna, reforma polityków - przekonywała posłanka klubu Kukiz'15.

Zdaniem Ścigaj, w sprawie reformy systemu edukacji niezbędne są szerokie konsultacje społeczne w każdym samorządzie gminnym. - Zmiany w systemie edukacji będą dotyczyły przede wszystkim samorządów (...) tylko i wyłącznie dobra rozmowa w każdej gminie, konsultacje dotyczące kosztów i organizacji zmian, może rozwiać obawy - podkreśliła.

Zauważyła również, że szefowa MEN nie przedstawiła kosztów wprowadzenia reformy systemu edukacji.

Posłanka Kukiz'15 powiedziała, że jej klub absolutnie nie zgadza się, aby w wyniku reformy byli zwalniani nauczyciele. - Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że kolejni wykształceni ludzie wyjadą z Polski na zmywak do Anglii - podkreśliła.

Zdaniem Ścigaj, w skutecznej reformie edukacji konieczne jest m.in. zmniejszenie liczby dzieci w klasach do 15 osób, wprowadzenie bonu edukacyjnego, zmiany programowe oraz wzmocnienie kadry pedagogicznej i psychologicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-09-16 17:42:09
    Cóż, wielokrotnie od nauczycieli słyszałem, że najwięcej szkody systemowi naszej edukacji wyrządzili akademicy stojący za reformą z 1999. I że ci sami nauczyciele akademiccy opowiadają największe bzdury o edukacji. Posłanka Ścigaj bardzo dobrze wpisuje się w ten obraz. A totalnie rozwaliło mnie ostatnie zdanie. Może niech od razu powie, że chce załatwić robotę sobie oraz swoim kumplom i studentom.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA