REKLAMA

Kukiz'15: Wypowiedź rzeczniczki Nowoczesnej nt. NSZ - skandaliczna

  • Autor: PAP/JS
  • 22 lutego 2018 16:52
Kukiz'15: Wypowiedź rzeczniczki Nowoczesnej nt. NSZ - skandaliczna Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) ocenił podczas konferencji prasowej w Sejmie, że wypowiedz ta jest "skandaliczna" (fot. facebook/Tomasz Rzymkowski)

Wypowiedź Pauliny Henning-Kloskiej (Nowoczesna) o tym, że niektóre oddziały NSZ współpracowały z gestapo jest skandaliczna - ocenił Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15). Hennig-Kloska podkreśla, że z nazistami kolaborowali tylko pojedynczy członkowie NSZ, a nie cała formacja.

Hennig-Kloska była gościem TVP Info, gdzie powiedziała m.in.: "Nie ma wątpliwości, że byli Polacy, którzy z pobudek osobistych, interesów prywatnych współpracowali z Niemcami, że mieliśmy oddziały Narodowych Sił Zbrojnych, które współpracowały z gestapo i to są fakty historyczne, co do których historycy nie mają wątpliwości".

Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) ocenił podczas konferencji prasowej w Sejmie, że wypowiedz ta jest "skandaliczna". Jego zdaniem wypowiedź ta "wpisuje Nowoczesną w nagonkę na Polskę opartą na kłamstwie historycznym". "To już nie jest głupota, to jest po prostu zdrada" - oświadczył poseł.

Przekonywał też, że nie ma żadnego dowodu powiązań między NSZ a gestapo, "czy jakąkolwiek formacją niemiecką" w czasie drugiej wojny światowej.

Hennig-Kloska odnosząc się do tych zarzutów zwracała uwagę w rozmowie z PAP, że - wbrew temu co mówił Rzymkowski - historia zna przykłady współpracy między żołnierzami NSZ, a hitlerowskimi Niemcami.

Jako przykład wymieniła Huberta Jurę, "członka Brygady Świętokrzyskiej NSZ oraz założyciela Organizacji Toma, która kolaborowała z Niemcami w latach 1943-45". "Za swoje czyny Jura został skazany przez sąd Armii Krajowej na karę śmierci" - dodała rzeczniczka Nowoczesnej.

"Brygada Świętokrzyska NSZ - był to oddział, który nie podporządkował się rozkazowi scalenia z Armią Krajową. W literaturze historycznej można znaleźć wiele wzmianek o współpracy jej członków z Niemcami" - tłumaczyła posłanka. Według niej, w historii tej formacji "przytaczanych jest szereg niechlubnych przykładów współdziałania z okupantem niemieckim".

Hennig-Kloska podkreśliła też, że w trakcie wojny, obok przykładów kolaboracji, wiele osób współpracowało z Polskim Państwem Podziemnym i ratowało zarówno Polaków, jak i Żydów.

Narodowe Siły Zbrojne zostały sformowane 20 września 1942 r. Liczyły od 80-100 tysięcy żołnierzy. Po Armii Krajowej były drugą co do wielkości ściśle wojskową formacją polskiego podziemia niepodległościowego. W 1944 r. w większości zostały scalone z Armią Krajową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Kanonizator 2018-02-22 17:55:22
    Do :-): Świętymi są tylko twoi idole z PO i .N
  • :-) 2018-02-22 17:12:42
    Propaganda rodem z czasów komuny. Jeżeli były ciemne punkty w naszej historii, na przykład NSZ współpracowały z okupantem albo żołnierze wyklęci mordowali cywilów i zajmowali się rabunkiem, też trzeba o tym mówić. Mało jest świętych wśród śmiertelników a tak próbują nas kreować dzisiejsi politrukowie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA