REKLAMA

Kukiz'15: Wyrok TK nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem

  • Autor: PAP/JS
  • 11 sierpnia 2016 14:32
Kukiz'15: Wyrok TK nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem Zdaniem Kuleszy, jedyną możliwością zakończenia sporu o TK jest proponowana klubu Kukiz'15 poprawka mówiąca o rozszerzeniu składu TK z 15 do 18 sędziów.(fot. Facebook/Stowarszyszenie Koliber)

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem - podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza.
Jednocześnie ocenił, że PiS robi "kabaret" z procesu legislacyjnego.

Pełny skład TK orzekł w czwartek niejednogłośnie, że kilkanaście przepisów nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest niezgodnych z konstytucją. Trybunał rozstrzygał skargi złożone przez posłów PO, Nowoczesnej i PSL oraz przez RPO Adama Bodnara.

- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem. Ten kabaret cały czas trwa, wracamy do punktu wyjścia z 9 marca 2016 r., kiedy to TK orzekł o niekonstytucyjności drugiej ustawy o TK. Teraz mamy niekonstytucyjne niektóre zapisy trzeciej ustawy. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział już czwartą ustawę. Zastanawiamy się, kiedy ten kabaret się skończy - podkreślił Kulesza.

Jego zdaniem, jedyną możliwością zakończenia sporu o TK jest proponowana klubu Kukiz'15 poprawka mówiąca o rozszerzeniu składu TK z 15 do 18 sędziów.

Kulesza mówił, że dziwi go postępowanie PiS w sprawie Trybunału. - Jest to robienie kabaretu z procesu legislacyjnego - ocenił.

Odniósł się jednocześnie do słów prezesa PiS w sprawie nieopublikowania czwartkowego wyroku TK. - Już w środę prezes Jarosław Kaczyński wiedział, że ustawa będzie niekonstytucyjna. Wystarczyło wrócić do stanu z czerwca 2015 r., czyli do stanu sprzed ustawy autorstwa PO, do tego, by mieć wreszcie konstytucyjną ustawę, w oparciu o którą TK będzie mógł orzekać, a tak, to kabaret dalej trwa, czego koszty ponoszą obywatele"- powiedział Kulesza.

Jarosław Kaczyński mówił w środę, że nowa ustawa o TK jest rozpatrywana przez Trybunał na podstawie ustawy i w trybie, które nie obowiązują; ocenił, że wydane w ten sposób akty TK mają "charakter prywatny" i nie mogą nabrać mocy prawnej poprzez publikację.

W ocenie Kuleszy spór o TK nie jest sporem o ustawy, lecz sporem ustrojowym i tylko zmiana konstytucji może go zakończyć. - My proponujemy dosłownie kilka bardzo drobnych poprawek do konstytucji, które nie tylko zakończą ten spór, ale uniemożliwią występowanie tego typu sporów w przyszłości - podkreślił poseł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA