REKLAMA

Kukiz'15 zawiadamia ABW ws. zagrożenia dla branży futrzarskiej

  • Autor: PAP/AH
  • 27 listopada 2017 15:55
Kukiz'15 zawiadamia ABW ws. zagrożenia dla branży futrzarskiej - Jest uzasadnione podejrzenie, że od dłuższego czasu w Polsce zorganizowane grupy próbują zniszczyć polską branżę futrzarską - przekonuje Jarosława Sachajko. Fot. Adrian Grycuk/wikimedia, licencja Creative Commons

Klub Kukiz'15 złożył w poniedziałek zawiadomienie do ABW z prośbą o podjęcie skutecznych działań mających na celu ochronę polskiej branży futrzarskiej. Zdaniem posła Jarosława Sachajko (Kukiz'15) istnieje podejrzenie, że "zorganizowane grupy" próbują zniszczyć tę branżę.

- Jest uzasadnione podejrzenie, że od dłuższego czasu w Polsce zorganizowane grupy próbują zniszczyć polską branżę futrzarską. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, które niestety w ostatniej chwili się nasiliło - podkreślił Sachajko na konferencji prasowej w Sejmie.

Poinformował, że w imieniu klubu złożył zawiadomienie do szefa ABW Piotra Pogonowskiego, w którym prosi "o podjęcie zdecydowanych i skutecznych działań mających na celu ochronę polskiej gospodarki przed szkodliwą kampanią zorganizowanych grup interesów finansujących i wspierających działania mające na celu likwidację prężnie rozwijającej się branży", jaką jest hodowla zwierząt futerkowych.

- W branży tej pracuje w Polsce bezpośrednio i pośrednio ponad 50 tysięcy osób, eksport wyprodukowanych przez nią dóbr w 2016 r. to ponad 1,5 miliarda złotych, a Polska jest trzecim na świecie producentem tych dóbr - podkreślono w piśmie.

W ocenie posła Kukiz'15 branża ta jest "bardzo dochodowa i rozwojowa" i jeśli pozbędziemy się hodowli zwierząt futerkowych w Polsce, to - jak powiedział - szybko przejmie ją rynek rosyjski.

- Rosyjski rynek oczekuje tego, aby mieć zyski z tej dochodowej branży - przekonywał Sachajko.

Jego zdaniem ubrania z futer chronią też nasze środowisko. - To są ekologiczne ubrania. Ten zalewający nas plastik powoduje choroby i niszczenie zarówno środowiska naszych gleb, jak i oceanów - mówił Sachajko.

Poseł Kukiz'15 ocenił też, że na likwidacji polskiej branży futrzarskiej "zyskają nie tylko korporacje zachodnie rozwijając sieć spalarni i dyktując ceny produktów spożywczych jak i Rosja, która rozwija swój przemysł produkcji drobiarskiej". Jak argumentował, "najlepszym sposobem obniżenia kosztów produkcji drobiu" jest sprzedaż resztek poubojowych branży futrzarskiej.

W listopadzie do Sejmu trafiły dwa projekty nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt - jeden złożony przez posłów PiS, drugi przez PO i Nowoczesną. Propozycje te mówią m.in. o zakazie chowu i hodowli zwierząt na futra.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA