REKLAMA

Kukiz: spór o TK to dowód na konieczność zmiany konstytucji

  • Autor: PAP/em
  • 11 grudnia 2015 12:25
Kukiz: spór o TK to dowód na konieczność zmiany konstytucji - System ustrojowy się zakleszczył, on wymaga natychmiastowych zmian - mówi Paweł Kukiz (fot. youtube.com)

Według Pawła Kukiza, im dłużej będzie się zwlekać ze stworzeniem nowej konstytucji, tym gorsze będą skutki kryzysu, który właśnie trwa.

Szefowa KPRM Beata Kempa w piśmie do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego napisała, że do wyznaczenia składu orzekającego 3 grudnia, Trybunał Konstytucyjny zastosował pozaustawowe kryterium, co oznacza naruszenie konstytucji, a skutkiem, w ocenie szefowej KPRM, jest nieważność wyroku. Publikacja wyroku TK została wstrzymana do czasu przedstawienia stanowiska przez prezesa TK.

"Prawo, które zostało napisane w konstytucji z 1997 roku i które jest usankcjonowaniem porozumienia Okrągłego Stołu, należy natychmiast złamać - w imieniu państwa prawa. Mamy do czynienia z zamieszaniem, kryzysem ustrojowym, ten kryzys będzie się pogłębiał. Im dłużej będziemy zwlekać z powołaniem konstytuanty i stworzeniem nowej konstytucji, tym gorsze będą skutki tego kryzysu" - powiedział w piątek PAP Kukiz.

Jego zdaniem, ludzie mogą sami wyjść na ulice i domagać się swoich praw. "Sejm coraz bardziej zaczyna przypominać cyrk" - uważa Kukiz.

"System ustrojowy się zakleszczył, on wymaga natychmiastowych zmian, należy natychmiast w konstytucji wprowadzić zmiany, tak aby obywatel uzyskał większą kontrolę nad władzą" - przekonywał Kukiz. "W Polsce jest 50-procentowy próg frekwencyjny, a wynik referendum w sprawach ustrojowych ma dla władz charakter jedynie opiniotwórczy" - zaznaczył polityk Ruchu Kukiz'15.

Jak dodał, system w Polsce jest "systemem partiokratycznym". "U nas nie ma władzy ludu, jest władza partii, klanów, oligarchii" - ocenił Kukiz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • to_jest_cytat 2015-12-11 12:46:28
    >>W prawie konstytucyjnym delikt oznacza naruszenie, przekroczenie konstytucji lub ustawy w sposób widoczny dla społeczności poprzez czyn niewyczerpujący znamion przestępstwa. Na gruncie odznaczonego prawa konstytucyjnego delikt konstytucyjny popełnia ten, kto swoim czynem „będącym przestępstwem” umyślnie lub nieumyślnie naruszył konstytucję lub inną ustawę obowiązującą w Polsce „w związku z zajmowanym stanowiskiem i w zakresie urzędowania”. Odpowiedzialność za popełnienie deliktu konstytucyjnego dotyczy tylko wąskiej grupy najważniejszych urzędników państwowych wymienionych w art. 198 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Są to: Prezydent RP, Prezes Rady Ministrów, członkowie Rady Ministrów, Prezes NBP, Prezes NIK, członkowie KRRiT, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych oraz, w ograniczonym zakresie, posłowie i senatorowie. O popełnieniu deliktu konstytucyjnego rozstrzygać może jedynie Trybunał Stanu.<<REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA