REKLAMA

Kwiatkowski: Pamiętamy o tych, którzy znaleźli się poza granicami Polski

  • Autor: PAP/JS
  • 10 listopada 2016 21:18
Kwiatkowski: Pamiętamy o tych, którzy znaleźli się poza granicami Polski Na spotkaniu obecni byli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski i wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, bp Antoni Dydycz. (fot. Stanisław Karczewski/twitter)

Pamiętamy o tych, którzy najczęściej nie z własnego wyboru, znaleźli się poza Polską - mówił szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski podczas uroczystości wręczenia odznaczeń zasłużonym dla polskiego Kościoła na Wschodzie, za krzewienie polskiej kultury.

Minister przekazał podziękowania i pozdrowienia od prezydenta Andrzeja Dudy. Jesteśmy wobec was zobowiązani - mówił Kwiatkowski - bo w jakimś sensie jesteście dla rodaków przedłużeniem Polski. "I to dzięki wam ta Polska trwa i będzie trwała dalej (...) My o was pamiętamy, ale prosimy, by wasza misja trwała nadal" - dodał.

Zaznaczył, że spotkanie odbywa się w momencie symbolicznym: w przededniu rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w roku 1050-lecia chrztu Polski i państwowości polskiej, w roku, w którym Polska była przez kilka dni stolicą świata młodych ludzi podczas Światowych Dni Młodzieży a także roku beatyfikacji ks. Władysława Bukowińskiego, duszpasterza w Kazachstanie, więźnia sowieckich łagrów. "Myślę, że to wszystko nie są przypadki" - dodał Kwiatkowski.

Za wybitne zasługi dla polskiego Kościoła na Wschodzie, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych, za działalność na rzecz polskich mniejszości narodowych Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony bp Bronisław Bernacki.

Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej zostali odznaczeni: ks. Józef Aszkiełowicz, bp Leon Mały, Małgorzata Miedwiediewa, abp Tomasz Peta, Maria Siwko, bp Witalij Skomarowski, bp Jan Sobiło, ks. Dariusz Stańczyk, bp Stanisław Szyrokoradiuk.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - ks. Andrzej Obuchowski.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej zostali odznaczeni: ks. Michał Bajcar, o. Marcin Dragan, ks. Kazimierz Dudek, s. Maria Gola, s. Juliana Gostkowska, s. Taida Lolo, Stanisław Nagórniak, s. Barbara Rybus, o. Włodzimierz Siek, ks. Stanisław Żak.

Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: ks. Radosław Kwarciński oraz o. Justyn Rusin.

Na spotkaniu obecni byli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski i wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, bp Antoni Dydycz.

W czwartek w Senacie odbyła się konferencja "Polskie dziedzictwo duchowe i kulturowe na Wschodzie w 1050. rocznicę Chrztu Polski" zorganizowana przez marszałka Senatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA