REKLAMA

Kwota wolna, jednolity podatek. Grabiec: Po zmianach PiS wszyscy zapłacimy wyższe podatki

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: WK
  • 04 listopada 2016 14:01
Kwota wolna, jednolity podatek. Grabiec: Po zmianach PiS wszyscy zapłacimy wyższe podatki Jan Grabiec to były wiceminister administracji i cyfryzacji (fot Facebook.com/Jan Grabiec)

- Nie mam wątpliwości, że w związku z pracami nad jednolitym podatkiem ustawa o zwiększeniu kwoty wolnej od podatku zostanie wyrzucona przez PiS do kosza - twierdzi Jan Grabiec (PO), były samorządowiec i wiceminister w rządzie PO i PSL.

W sejmie jest kilka projektów ustaw, które, zdaniem Jana Grabca, jeśli wejdą w życie będą miały negatywny wpływ na finanse samorządów. - Począwszy od ustawy o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku, ustawy prezydenckiej, która nie stosuje żadnych rekompensat, a pozbawia samorządy około 8 mld zł dochodów rocznie - mówi były wiceminister.

Duży niepokój samorządów wynika również z nowej propozycji ministra Kowalczyka – wprowadzenia jednolitego podatku.

Czytaj też: Jeden podatek: Kolejny krok zrobiony, prezydent podpisał nowele

- Rząd nie ujawnia założeń prac nad zmianami ustawy, a one w zasadniczy sposób przemodelują dochody samorządów. Mogą one dużo na niej stracić, a nikt z nimi nie rozmawia o rekompensacie - kontynuuje Grabiec. Jego zdaniem dyskusja o kwocie wolnej od podatku moze okazać sie bezcelowa: W rządzie trwają prace nad dużą reformą podatkową. Jeśli powstanie podatek jednolity, to tam w ogóle może nie być kwoty wolnej od podatku. W związku z tym projekt złożony przez prezydenta, obiecywany w kampanii wyborczej, który według słów samego prezydenta i premier miał obowiązywać od stycznia 2016 r. wyląduje w koszu - mówi.

Grabiec sceptycznie podchodzi też do innych projektów i programów PiS.

- Przy słabym przygotowaniu do inwestycji może to trwać jeszcze wiele lat - ocenia program "Mieszkanie Plus" - Tak naprawdę jednak młodzi mieszkańcy Polski przez kolejne lata rządów PiS nie dostaną żadnej realnej pomocy. Ani dopłat do kredytów, ani większej dostępności do mieszkań na wynajem. Takie są realne skutki tego wirtualnego programu. W efekcie zmian systemowych wszyscy będziemy płacić większe podatki.

Więcej czytaj na Portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA