REKLAMA

Leszek Miller: Udział Moniki Jaruzelskiej w polityce może być ciekawym rozwiązaniem

  • Autor: PAP/AT
  • 14 marca 2018 11:07
Leszek Miller: Udział Moniki Jaruzelskiej w polityce może być ciekawym rozwiązaniem Monika Jaruzelska na pewno będzie się ubiegała o udział w samorządzie - powiedział Miller (Leszek Miller, fot.twitter.com/LeszekMiller)

Dobrze by było, gdyby Monika Jaruzelska ubiegała się o przyszły mandat poselski, startując do Sejmu - ocenił były premier Leszek Miller.

  • SLD jest zbyt poważną partią, żeby nie mieć żadnego kandydata w wyborach samorządowych - oświadczył w środę były premier Leszek Miller.
  • Dodał, że jeszcze nie wie, kto nim będzie i do 10 maja zostanie to rozstrzygnięte.
  • Zapytany o ewentualny start Moniki Jaruzelskiej z list SLD w najbliższych wyborach samorządowych powiedział, że na pewno będzie się ubiegała o udział w samorządzie.
  • Zdaniem Millera udział Moniki Jaruzelskiej w polskiej polityce może być "dobrym i ciekawym" rozwiązaniem.

W poniedziałek (12 marca) w radiu RMF FM szef SLD Włodzimierz Czarzasty oświadczył, że "jeżeli prezydent Słupska Robert Biedroń zdecydowałby się w najbliższym czasie na startowanie na prezydenta Warszawy, Sojusz Lewicy Demokratycznej by go poparł".

"Według mnie Robert Biedroń powinien ubiegać się o powtórzenie wyborów na prezydenta Słupska, bo jeśli sygnalizuje, że może startować gdzieś indziej, to stawia w trudnej sytuacji mieszkańców Słupska, którzy na niego głosowali" - oświadczył były premier w radiowej Trójce. Jak dodał, "gdyby to były wybory na prezydenta kraju, to inna sytuacja, ale przejście z bycia prezydentem jednego miasta, żeby zostać prezydentem innego, to jest bardzo ryzykowne".

"Nie wiem jeszcze, kto będzie kandydatem SLD; do 10 maja te wszystkie rzeczy zostaną rozstrzygnięte" - oświadczył. Podkreślił jednocześnie, że niewątpliwie Sojusz musi mieć w tej sprawie jasne stanowisko, bo "jest zbyt poważną partią, żeby nie mieć żadnego kandydata".

Miller został także zapytany o ewentualny start Moniki Jaruzelskiej z list SLD w najbliższych wyborach samorządowych. Jak powiedział, Jaruzelska "na pewno będzie się ubiegała o udział w samorządzie; nie wiemy dokładnie jeszcze czy w Radzie Warszawy czy w sejmiku Mazowsza". Dodał, że dobrze by było, gdyby ubiegała się też o przyszły mandat poselski, startując do Sejmu.

Zdaniem Millera udział Moniki Jaruzelskiej w polskiej polityce może być "dobrym i ciekawym" rozwiązaniem.

Czytaj też: Ustawa degradacyjna. Monika Jaruzelska zabiera głos

Były premier zapytany o "aprobatę elektoratu" dla wejścia do polityki osoby z nazwiskiem zdegradowanego generała, odparł, że "dla wielu ludzi z elektoratu lewicowego postać generała Jaruzelskiego wypada pozytywnie". "Co więcej, niezależnie, czy mu odbiorą ten stopień generalski, czy nie, to będzie dla mnie zawsze generał Jaruzelski" - oświadczył Miller.

Monika Jaruzelska ogłosiła, że będzie kandydować do samorządu w poniedziałek. Tłumaczyła wtedy, że wchodzi do polityki, by zająć się sprawą tzw. ustawy degradacyjnej, która dotyczy m.in. jej ojca. Jak mówiła, przed polityką wielokrotnie się broniła, natomiast polityka - niezależnie od niej - weszła w jej życie, a "w tej chwili czuje się zobowiązana, żeby stawać w obronie rodzin wojskowych, które mogą być przez ustawę degradacyjną" dotknięte.

Jej zdaniem ustawa degradacyjna "otwiera wielką furtkę na to, by wojsko było upokarzane; na to, żeby władza wykorzystywała to przeciwko jakiemuś myśleniu samodzielnego wojska". "Chcę się zająć pewnymi sprawami, w tej chwili związanymi z wojskiem i ustawą degradacyjną - i mam ten cel, a nie ambicje polityczne" - podkreśliła.

Tzw. ustawa degradacyjna, którą w zeszłym tygodniu przyjął bez poprawek Senat, zakłada możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu". Dotyczy to m.in. gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA