REKLAMA

Lider Nowoczesnej komentuje zaprzysiężenie sędziów przez prezydenta

  • Autor: GP
  • 03 grudnia 2015 09:57
Lider Nowoczesnej komentuje zaprzysiężenie sędziów przez prezydenta Ryszard Petru krytykuje prezydenta Andrzeja Dudę (fot. YouTube.com)

Ryszard Petru nie wyklucza, że prezydentowi Andrzejowi Dudzie, za nocne przyjęcie ślubowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego może grozić Trybunał Stanu.

Lider Nowoczesnej, w porannym programie w TVP mówił, że powołanie sędziów nastąpiło niezgodnie z prawem, a zaprzysiężenie sędziów było błędem.

- Przyjęcie ślubowania o północy ma znamiona swego rodzaju teatru, w którym udział bierze prezydent Andrzej Duda - argumentował Petru. - Na spotkaniu konsultacyjnym wyglądał jakby miał wątpliwości, więc dziwi mnie szybkość podejmowanych kroków.

Ryszard Petru dawał też do zrozumienia, że osoby wybrane przez sejm nie są nieskazitelnie czyste. Przytaczał przykład prof. Mariusza Muszyńskiego, którego wpisy na portalu społecznościowym uznał za nieprzystające człowiekowi, co dopiero sędziemu TK.

- Prezydent naraził się na Trybunał Stanu – konstatował Petru. – Zrobił to przyjmując te ślubowanie, a nie przyjmując tamtych (od osób wybranych w poprzedniej kadencji – red.)

Zaznaczał jednak, że sporo zależy od wyroku TK w całej sprawie, który zostanie ogłoszony 3 grudnia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • tyszczuk.pl 2015-12-04 08:59:41
    Przykre, gdy w TVN pytają Petru, co sądzi o sędziach którzy w swoi interesie przygotowali ustawę niezgodną z Konstytucję nabiera wody w usta. Jasnym jest dla większości Polaków, że zamachu na Trybunał dokonało właśnie tych 3 sędziów Trybunału wspólnie z koalicją PO-PSL. To uchwalenie tej ustawy - jak już wiemy niezgodnej z Konstytucją rozpoczęło ten konstytucyjny kryzys. Racje ma KUKIZ - Należy zmienić sposób wyboru Sędziów - Zaś sędziowie, którzy złamali Konstytucję angażując się publicznie na rzecz ograniczenia niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego, po zakończeniu swojej kadencji powinni stanąć przed Trybunałem Stanu. Przepisy Konstytucji wyraźnie zabraniają im podejmowania działalności publicznej, która mogłaby skutkować ograniczeniem niezależności i niezawisłości Sądów (art. 195. 1. ust. 3) - a tak należałoby ocenić ich udział w pisaniu prawa, które dotyczy ich samych i które okazało się niezgodne z konstytucją - które miało na celu obsadzenie Trybunału Sędziami łamiąc zasadę kohabitacji politycznej. Oczekiwałbym dobrowolnego ustąpienia tych Sędziów. Oczywiście, ten stan rzeczy nie może dla PiSu stanowić lista figowego dla ich niekonstytucyjnych działań.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA