REKLAMA

Lider Nowoczesnej pyta o jego rzekomą inwigilację

  • Autor: PAP/GP
  • 28 lipca 2017 11:20
Lider Nowoczesnej pyta o jego rzekomą inwigilację Ryszard Petru (Nowoczesna) był pod obserwacją policji po jednej z manifestacji w obronie sądów w stolicy. To działanie policja uzasadniała dbaniem o bezpieczeństwo. Opozycyjni politycy nie dają wiary tym zapewnieniom. (fot.:Nowoczesna/twitter.com)

- Jeżeli ktoś wykorzystuje siłę i podsłuchiwanie przeciwko opozycji, to to nie jest państwo demokratyczne, tylko totalitarne - mówił w piątek (28 lipca) lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Dodał, że ma poczucie braku bezpieczeństwa.

• Ryszard Petru w mediach akcentuje, że nie jest mu komfortowo się teraz poruszać i przemieszczać.

• Co więcej, Petru obawia się, że sięgnięto po "techniki operacyjne" by umożliwić policji jego śledzenie.

 

"Gazeta Wyborcza" napisała w czwartek, że "policyjni tajniacy śledzą działaczy stowarzyszenia Obywatele RP i posła opozycji Ryszarda Petru, lidera Nowoczesnej".

Gazeta opiera się na nagraniach policyjnych rozmów. Mają one pochodzić z piątku 21 lipca, gdy Senat debatował nad ustawą o Sądzie Najwyższym, a na tyłach gmachu trwała manifestacja przeciwników zmian w sądownictwie.

Kwestię tę komentował w piątek lider Nowoczesnej w programie "Rzecz o polityce" portalu rp.pl. - Czuję się jak osoba, której okradziono mieszkania, to jest takie poczucie braku bezpieczeństwa - mówił Petru.

Zdaniem polityka, nie ma możliwości monitorowania posła na Sejm bez zakładania sprawy operacyjnej. - Sprawa operacyjna oznacza, że jestem podejrzany o coś. Tylko pytanie, o co? Jak rozumiem o ryzyko obalenia władzy - podkreślił.

- Żyjemy w wolnym kraju, nie życzę sobie, żeby bez mojej wiedzy ktoś mnie śledził - dodał.

Lider Nowoczesnej zaznaczył, że nie ma zaufania do polskich służb. Jego zdaniem, nagrania opublikowane przez "GW" potwierdzają, że państwo - jak mówił - jest używane przeciwko obywatelom.

 

- PiS będzie się bronił rękoma i nogami, żeby nam tego nie pokazać, ale przyjdzie moment, kiedy odda władzę i to wszystko ujrzy światło dzienne - mówił Petru. Zaapelował do urzędników, by pokazali sprzeciw, wobec tych, którzy będą tuszować inwigilację tego typu.

- Jeżeli ktoś wykorzystuje siłę i podsłuchiwanie przeciwko opozycji, to to nie jest państwo demokratyczne, tylko totalitarne - ocenił.

Partia opozycyjna będzie działać

Petru przypomniał, że Nowoczesna podjęła działania w związku z opisaną przez "GW" sprawą: wystosowała pisma do premier Beaty Szydło i szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, a także złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Lider Nowoczesnej zapowiedział, że w tej sprawie zostaną także złożone interpelacje poselskie.

Komenda Stołeczna Policji, odnosząc się do publikacji "Gazety Wyborczej" poinformowała w czwartek (27 lipca), że działania policji nie mają na celu inwigilacji ani posłów opozycji ani organizatorów manifestacji, jakie w ostatnich dniach miały miejsce przed parlamentem. Zapewnia, że chodziło o zapewnienie bezpieczeństwa zarówno samych manifestantów, "okolicznych przechodniów i mieszkańców Warszawy".

Ostatnie słowa o sądach po wetach

Odnosząc się do kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości, lider Nowoczesnej stwierdził, że widzi potrzebę zmiany sposobu funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości "na co dzień".

- Nie ma potrzeby, w moim przekonaniu, zmieniania ustawy o SN. Nie widzę też potrzeby zmiany ustawy o KRS - dodał.

- Dużo łatwiej jest wziąć sądownictwo pod but, niż zrobić systemowe zmiany - ocenił Petru. Jak dodał, ma poważne obawy, że projekty ustaw przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę nie będą dobre. W jego ocenie, podczas prac sejmowych, propozycje prac prezydenta mogą stać się takimi ustawami, jak te skierowane wcześniej przez posłów PiS.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o zawetowaniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. We wtorek podpisał nowelizację Prawa o ustroju sądów powszechnych. Prezydent zapowiedział też przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA