REKLAMA

Lider PSL o expose: obecna polityka zagraniczna osłabia sojusze Polski

  • Autor: aw/PAP
  • 21 marca 2018 14:26
Lider PSL o expose: obecna polityka zagraniczna osłabia sojusze Polski Władysław Kosiniak-Kamysz (fot.PTWP)

Polacy oczekują tego, że rząd będzie szukał przyjaciół, a nie wskazywał wrogów - powiedział w środę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak mówił, obecna polityka zagraniczna osłabia relacje z sojusznikami Polski.

W środę (21 marca) w Sejmie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przedstawił informację dot. polityki zagranicznej w 2018 r.

Lider PSL podczas debaty po expose szefa MSZ ocenił, że rząd "nie potrafi tworzyć trwałych sojuszy, bo wszędzie widzi wroga". "Polacy nie oczekują tego, że będziecie wskazywać wrogów, tylko szukać przyjaciół" - oświadczył.

Według niego taka polityka osłabia relacje z sojusznikami Polski. Wskazał w tym kontekście na stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Jak mówił, "takiego chłodu" między Polską a USA nie było "od czasów zimnej wojny". "Zamrożone kontakty na wysokim szczeblu, zagrożona współpraca wojskowa" - wymieniał. Dodał też, że Stany Zjednoczone są dla Polski "gwarantem bezpieczeństwa".

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza rządowi PiS nie udało się m.in. zablokować budowy gazociągu Nord Stream II, wywalczyć większych praw dla mniejszości polskiej w Niemczech, "poskromić" ukraińskich nacjonalistów, wynegocjować lepszych warunków dla pracowników delegowanych czy wpłynąć na podniesienie dopłat UE dla polskich rolników. "Nawet nie zabezpieczyliście interesu polskich obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii. O to za was musiał się bić Tusk" - ocenił.

Lider ludowców nawiązał też do noweli ustawy o IPN, która jego zdaniem była nieprzygotowana i nie miała "osłony dyplomatycznej". "Gdzie się premier nie odezwie to +wtopa za wtopą+ (...) Non stop pleciecie co wam ślina na język przyniesie bez zastanowienia; to nie jest działanie w interesie Polski" - ocenił.

Jak mówił, MSZ "nieudolnie" prowadzi też wewnętrzną administrację, o czym według niego świadczy ujawnienie przez portal Onet.pl niejawnej notatki ws. noweli o IPN.

Według lidera ludowców, "biała księga" dot. reformy wymiaru sprawiedliwości, trafiła w Brukseli "na półkę z literaturą fantasy". "Potrzebna jest +zielona księga+ z nakreśleniem granic kompromisu i możliwości negocjacji" - dodał.

Kosiniak-Kamysz ocenił ponadto, że Polska w polityce zagranicznej "idzie na wojnę ze wszystkimi" i nie dąży do porozumienia "w Polsce, UE czy na świecie". "Nie jesteście do niego zdolni, bo nie macie do nikogo szacunku" - mówił.

Nawiązał też do kwestii reparacji wojennych od Niemiec. Według niego, ani prezydent Andrzej Duda, ani premier Mateusz Morawiecki nie poruszyli tego tematu podczas poniedziałkowych rozmów z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. "W Polsce jesteście bojowi jak odrzutowce, za granicą spokojni jak szybowce; to wasza propozycja do załatwiania ważnych spraw" - oświadczył.

Jak mówił, Polska "mieni się być adwokatem Europy Środkowej" - jednak - według niego - kraje tego regionu "nie zabiegają o takiego rzecznika".

"Za wasze dyplomatyczne wojenki zapłacą nasi rodacy; my na to nie pozwolimy (...), wnosimy o odrzucenie informacji szefa MSZ" - oświadczył Kosiniak-Kamysz. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • żurawiprzylot 2018-03-21 15:37:13
    Pan Kamysz bzdury plecie. Ciekawe co On by zrobił gdyby miał w środku Polski takich wrogów jak Tusk, Wałęsa, Schetyna Petru i im podobni. Zobaczymy jak zostanie Premierem.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA