REKLAMA

Liroy pyta MSZ o Polaków na Litwie i polską szkołę

  • Autor: GP
  • 19 września 2016 08:04
Liroy pyta MSZ o Polaków na Litwie i polską szkołę Poseł pyta dyplomację, jak działa ambasador Rzeczpospolitej na Litwie? (fot.:facebook.com/KlubPoselskiKukiz15)

• Sytuacja polskiej szkoły w Wilnie bardzo niepokoi posła Kukiz'15.
• Piotr Liroy-Marzec wystosował interpelację do MSZ w związku z placówką oświatową w stolicy Litwy.

Poseł Kukiz'15 Piotr Liroy-Marzec pyta polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) o sytuację Polaków zamieszkałych na Litwie. Pismo wysłano pod koniec ubiegłego tygodnia (18 września), a jego treść upublicznił portal kresy.pl zajmujący się Polakami na byłych terenach II RP.

W interpelacji Liroy pisze:

- W ostatnich tygodniach zwracają się do mnie liczni nasi rodacy zamieszkujący na Litwie. Oprócz znanych od lat problemów m. in. z pisownią nazwisk, pojawiają się ciągle nowe, związane przede wszystkim z utrudnianiem przez władze litewskie funkcjonowania polskich szkół.

Poseł pyta resort dyplomacji, jak działania wobec takich sygnałów podejmuje ambasador Rzeczpospolitej na Litwie. Mowa o Jarosławie Czubińskim, który obecnie koordynuje pracę placówek dyplomatycznych u naszego północno-wschodniego sąsiada.

- Jak wyglądała pomoc Państwa Polskiego, a w szczególności MSZ, dla polskiej szkoły im. Lelewela w Wilnie od 2006 do 2016? Proszę o uwzględnienie każdego roku osobno - domaga się poseł Kukiz'15.

Tę placówkę edukacyjną własnie chcą przenieść władze Wilna w inną, mniej dogodną dla Polaków, lokalizację.

Nie umyka uwadze posła, że w problemy polaków na Litwie mogą być też podejmowane w ramach Unii Europejskiej. - Jakie działania podejmuje polska dyplomacja na Litwie, w strukturach UE, w organizacjach europejskich i ogólnoświatowych, w NATO aby zakończyć dyskryminację mniejszości polskiej na Litwie? - pyta dalej Liroy.

Czytaj: Politycy Kukiz'15 o dymisji Jackiewicza

Na Litwie, zwłaszcza w okolicach Wilna, żyje duża mniejszość polska. W spisie z 2011 roku, naszych rodaków na Litwie było ok. 200,1 tys. Od wielu lat walczą oni o lepsze traktowanie przez litewskie władze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA