REKLAMA

Lubnauer: Macierewicz tworzy prywatną armię

 • Autor: PAP
 • 27 września 2016 13:09
Lubnauer: Macierewicz tworzy prywatną armię Katarzyna Lubnauer podkreśliła tworzenie nowego dowództwa w Wojskach Obrony Terytorialnej będzie miało negatywny wpływ na całą armię i jest bardzo kosztowne. (fot. nowoczesna.org)

- Szef MON Antoni Macierewicz tworzy swoją przyboczną, prywatną armię i robi to kosztem rozwijania prawdziwej obronności Polski - tak wiceszefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer oceniła koncepcję Wojsk Obrony Terytorialnej Kraju.

- Minister Macierewicz tworzy swoją przyboczną, prywatną armię. Tworzy tę armię kosztem rozwijania prawdziwej obronności Polski - podkreśliła Lubnauer na konferencji prasowej w Sejmie.

Według posłanki Macierewicz zamierza stworzyć "fragment armii, nad którą będzie miał pełną kontrolę". Jak podkreśliła tworzenie nowego dowództwa w Wojskach Obrony Terytorialnej będzie miało negatywny wpływ na całą armię i jest bardzo kosztowne.

- Wojska Obrony Terytorialnej to spory koszt, a równocześnie brakuje pieniędzy albo ministerstwo nie potrafi wydać pieniędzy na dozbrajanie polskiej armii - zauważyła Lubnauer.

Czytaj też: PO: WOT to zielone ludziki podległe Macierewiczowi

- Mamy też wrażenie, jak słuchamy ministra Macierewicza, że ta nowa armia, że te wojska mają być wojskami bardzo ideologicznymi, ma się wrażenie, że kadry do tych wojsk będą wybierane na podłożu ideologicznym - dodała.

Członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej ocenił, że stworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce jest potrzebne. - Dobrze by było, żebyśmy w Polsce mieli większą świadomość zagrożeń i większe umiejętności dotyczące chociażby radzenia sobie w sytuacjach kataklizmów czy zagrożeń - mówił.

Jednocześnie - jak podkreślił - idea obrony terytorialnej autorstwa PiS uległa "bardzo dalekiemu wypaczeniu". Rabiej dodał, że wojska te "nie mogą zamienić się w prywatną armię Antoniego Macierewicza": powinny być podporządkowane dowództwu wojskowemu, a nie ministrowi. Ponadto, jak zaznaczył, Nowoczesną niepokoi możliwa ideologizacja tych wojsk, kwestia braku informacji o dostępie do broni członków Wojsk Obrony Terytorialnej oraz kwestia kosztów, które - według niego - będą spore.

MON chce, by Obrona Terytorialna Kraju stała się piątym rodzajem sił zbrojnych obok sił lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych. (fot.mon.gov.pl)

- Niestety wydaje się, że ta koncepcja, słuszna co do kierunku i idei, wymyka się w tej chwili spod kontroli - podkreślił.

MON chce, by Obrona Terytorialna Kraju stała się piątym rodzajem sił zbrojnych obok sił lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych. W skład wojsk Obrony Terytorialnej mają wejść rezerwiści i ochotnicy z organizacji proobronnych. Obrona Terytorialna docelowo ma liczyć ok. 35 tys. żołnierzy. W ciągu kilku lat MON zamierza utworzyć 17 brygad.(po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu).

W ubiegłym tygodniu resort obrony poinformował, że szef MON wyznaczył płk. Wiesława Kukułę na stanowisko dowódcy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. "Rzeczpospolita" napisała we wtorek (27 września), że minister obrony zdecydował, iż Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej jest jednostką organizacyjną podporządkowaną bezpośrednio jemu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • ala 2016-09-28 12:23:15
  LUbnauer nie dorasta do ...pięt Macierewicza! Takiej cyniczki dawno w RP nie było...
 • Prokurator z Podkarpacia 2016-09-28 00:23:36
  Do popierającyantka: dla Pani lepsi byliby ze wschodu. Znaja się na tej robocie o której Pani marzy.
 • PO-hańba i Wstyd!!! 2016-09-27 19:25:51
  Do popierającyantka: To PO w Nowoczesnym wydaniu to Agenci-Sługusy niemiec jak i całe PO!!! Jak by było inaczej to by rozliczali PO-PSL-SLD za ZŁODZIEJSKĄ REPRYWATYZACJĘ i AFERY "SOWA&PRZYJACIELE" i SZKODLIWE dla Polski i Polaków USTAWY ,które ten rząd Z.P. musi BEZWZGLĘDNIE ZMIENIAĆ!!!
 • popierającyantka 2016-09-27 13:31:39
  Pani Lubnauer chyba nie wie co mówi. Po prostu bredzi. Prawdopodobnie, wolała by aby taką "armię Macierewicza" w Polsce, tworzyli cudzoziemcy z zachodu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA