REKLAMA

Lubnauer upatruje zemsty w ciąganiu Tuska po organach śledczych

 • Autor: PAP/GP
 • 03 sierpnia 2017 12:25
Lubnauer upatruje zemsty w ciąganiu Tuska po organach śledczych Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) kieruje pracami klubu partii opozycyjnej w Sejmie. (fot.:Nowoczesna/twitter.com)

- Wezwanie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska do prokuratury, to zemsta polityczna i próba upokorzenia b. premiera - oceniła w czwartek 3 sierpnia() szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer Jej zdaniem, ze względu na funkcję pełnioną przez Tuska, przesłuchanie mogło się odbyć w Brukseli.

Lubnauer powiedziała ma czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że nie ma złudzeń, co do powodu wezwania Tuska do prokuratury, po wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego "o mordach i kanaliach". Kaczyński podczas drugiego czytania projektu ustawy o SN mówił z trybuny sejmowej m.in.: wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego śp. brata; zamordowaliście go, jesteście kanaliami.

- Mieliśmy do czynienia z zapowiedzią tych represji, zapowiedzią, że (Jarosław Kaczyński) będzie chciał powsadzać do więzienia bardzo wielu działaczy PO, którzy według niego odpowiadają za katastrofę smoleńską - mówiła posłanka Nowoczesnej.

Czytaj też: Kaczyński mówił o odpowiedzialności Tuska w telewizji katolickiej

Lubauer powiedziała, że fakt, iż prokuratorem generalnym jest Zbigniew Ziobro - jak mówiła - polityk, który nadzoruje prokuraturę, daje silne poczucie, że wezwanie Tuska do prokuratury, to odpowiedź na słowa Jarosława Kaczyńskiego.

- To forma takiej przedłużonej zemsty politycznej - podkreśliła.

Posłanka Nowoczesnej była też pytana, jak ocenia wpis Tuska na Twitterze, skierowany do tych, którzy chcieli z nim iść pod siedzibę prokuratury. Tusk napisał: "Zachowajcie siły. Jesteście przyszłością - nie bierzcie na siebie ciężarów przeszłości".

Więcej o wpisach Tuska w sieci przeczytasz tutaj.

Czytaj też: Tusk mówił do dziennikarzy o sądach, nim wszedł zeznawać 3 sierpnia

- Jest taki moment historyczny, że wszyscy musimy wychodzić na ulicę protestować przeciw temu, co dzieje się w sprawach praworządności, w sprawie wartości takich jak praworządność - powiedziała szefowa klubu Nowoczesnej. Według niej, Tusk chciał przekazać, że warto występować w obronie wartości, a nie w obronie jednostek i że zdaje sobie sprawę z "szeregu zaniedbań", do których doszło w związku z katastrofą smoleńską.

Pytana, czy Tusk ponosi odpowiedzialność za sprawę nie otwierania trumien ofiar, Lubnauer powiedziała: Nie do końca.

- Z perspektywy siedmiu lat widać, że wiele błędów zostało popełnionych, że należało to inaczej rozwiązać, inaczej dogadać się z Rosjanami, przeprowadzić ponowne sprawdzenie zwłok, testy, tak, aby móc wyjaśnić rodzinom, szczególnie tym, które sobie tego życzyły, czy na pewno w trumnach znajdują się ich bliscy - powiedziała Lubnauer.

Jak dodała, widać, że zaniedbania, do których doszło po katastrofie smoleńskiej, dzielą nas bardziej, niż cokolwiek innego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • koteknapłotku 2017-08-03 13:36:24
  Do ciekawy: Widać, że myślenie, nie jest Twoją najmocniejszą stroną. Ale staraj się. Pozdrawiam i Życzę więcej wody mineralnej, na te "upały" polityczne. Jutro ma być chłodniej.
 • ciekawy 2017-08-03 13:11:39
  Do koteknapłotku: Myślałem że o Wasserman bo ona ma najbardziej niemieckie nazwisko w parlamencie.
 • koteknapłotku 2017-08-03 13:07:28
  Do ciekawy: Jak jesteś taki tępy, to znaczy, że nie jesteś taki ciekawy. Więc się domyśl o kogo chodzi i panią Wasserman, nie tykaj.
 • ciekawy 2017-08-03 12:52:45
  Do koteknapłotku: Chodzi o panią Wasserman?
 • koteknapłotku 2017-08-03 12:46:42
  Pani o niemiecko brzmiącym nazwisku w 2010 r. nie była członkiem Rządu, nie była na miejscu katastrofy pod Smoleńskiem i nie rozmawiała z Tuskiem i Putinem 10.04.2010r. a wypowiada się jak kaczuszka, która rzekomo była w ogródku i witała się z gąską. Takie bajki, może pani opowiadać dzieciom w przedszkolu a nie polskiej prasie. Niemieckiej, tak. Oni i tak podadzą, po swojemu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA