REKLAMA

Lubnauer: Wniosek ws. budżetu trafi do TK wraz z wnioskiem o wyłączenie "tzw. sędziów-dublerów"

  • Autor: PAP/JS
  • 15 stycznia 2017 16:34
Lubnauer: Wniosek ws. budżetu trafi do TK wraz z wnioskiem o wyłączenie "tzw. sędziów-dublerów" Wiceszefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer (fot.:nowoczesna.org)

Wiceszefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer poinformowała, że wniosek ws. ustawy budżetowej trafi do TK wraz z wnioskami o wyłącznie z ewentualnego składu orzekającego trzech "tzw. sędziów-dublerów": Lecha Morawskiego, Henryka Ciocha i Mariusza Muszyńskiego.

Lubnauer zapowiedziała ponadto w rozmowie , że jeśli prezes TK Julia Przyłębska nie przychyli się do wniosku Nowoczesnej i nie wyłączy trzech "sędziów-dublerów", wówczas Nowoczesna wycofa wniosek o zbadanie legalności uchwalenia tegorocznej ustawy budżetowej.

Według wiceprzewodniczącej Nowoczesnej, wniosek jest obecnie przygotowywany, a do Trybunału trafi prawdopodobnie pod koniec stycznia. Podpisy pod wnioskiem mają być zbierane podczas najbliższego posiedzenia Sejmu w dniach 25-27 stycznia.

Lubnauer przypomniała, że do złożenia wniosku do TK potrzebnych jest 50 podpisów, więc inicjatywę 31-osobowego klubu Nowoczesnej mają wesprzeć także posłowie PSL i Kukiz'15. "Wraz z wnioskiem do Trybunału (ws. budżetu) będziemy zwracać się z wnioskami wyłączającymi dla tych sędziów Trybunału, którzy są tzw. dublerami. Jeżeli nie będzie takiej decyzji pani sędzi Przyłębskiej, to my ten wniosek wycofamy z Trybunału" - zaznaczyła posłanka Nowoczesnej.

Wcześniej w niedzielę w programie "Kawa na ławę" w TVN24 Lubnauer oceniła, że uchwalony 16 grudnia w Sali Kolumnowej budżet jest "lewy, nielegalny". "Dlatego Nowoczesna skieruje wniosek do TK (...) Pamiętajmy, że w Trybunale Konstytucyjnym są jeszcze tzw. prawi sędziowie" - podkreśliła wiceszefowa Nowoczesnej.

Przekonywała, że to PiS powinno szczególnie zależeć "na tym, żeby budżet był legalny". "I powinien zadbać o to, żeby skład orzekający był taki, który zostanie zaakceptowany przez Polaków" - powiedziała Lubnauer.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • J23 2017-01-15 21:57:24
    babo co ty bierzesz...... zmień lekarza .....REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA